VAAD informē par bīstama koksnes kaitēkļa izplatības risku Latvijā

Intensīva preču apmaiņa starp valstīm un klimata izmaiņas var sekmēt jaunu augiem kaitīgo organismu ieviešanos. Viens no tādiem kaitēkļiem, kas var parādīties Latvijā, ir ošu smaragdzaļā krāšņvabole. Tā jau ir izraisījusi masveida ošu apstādījumu bojāeju Maskavā un izplatās gar dzelzceļu, tai skaitā Latvijas virzienā.

Ošu smaragdzaļās krāšņvaboles (Agrilus planipennis Fairmaire) izplatīšanās Krievijā rada satraukumu Eiropas valstīs. Pastāv risks, ka tā varētu ieviesties Eiropas lielākajā daļā, kur bieži sastopami oši, tostarp arī Latvijā. Ošu smaragdzaļā krāšņvabole galvenokārt ir bīstama ošiem, gobām un vīksnām. Vienīgā iespēja, kā atbrīvoties no kaitēkļa, ir nozāģēt un sadedzināt tā skartos kokus ar kāpuriem.

Galvenās pazīmes, kas liecina par iespējamo šī kaitēkļa klātbūtni, ir dziļas ejas zem koka mizas un koksnē, 5-10 cm garas plaisas mizā virs kāpuru ejas, kas ar laiku izraisa mizas nokrišanu, kā arī “D” veida izskreju caurumi 3-4 mm diametrā, pa kuriem izlido pieauguši kukaiņi. Invadētajiem kokiem sāk dzeltēt un priekšlaicīgi nobirt lapas, nokalst zari un beigās koks aiziet bojā. Kaitēkļu masveida savairošanās gadījumā invadētie koki nokalst un aiziet bojā viena gada laikā.

Ošu smaragdzaļā krāšņvabole var izplatīties lielos attālumos ar malku, koksnes iepakojamo materiālu un cita veida koksni, kā arī ar stādīšanai paredzētiem kokiem.

Ja novērotas šī kaitēkļa klātbūtnes pazīmes uz ošiem, gobām vai vīksnām, aicinājums par to informēt Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) speciālistus tuvākajā VAAD Reģionālajā nodaļā, lai varētu laicīgi konstatēt šo augu karantīnas organismu un to ierobežot.

 

Avots:www.vaad.gov.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *