Meža fakultāte sarūpē jaunus būrīšus putniem un sikspārņiem

LLU Meža fakultātes (MF) mācībspēka un mācību prakšu vadītāja Pētera Kaļeiņikova vadībā vakar, 26.martā, Meža pētīšanas stacijas kailcirsmā atstātajiem kokiem tika piestiprināti 26 jauni būri putniem un četri – sikspārņiem.

“Rūpēšanās par dabu ir jebkura meža izmantotāja un izstrādātāja pienākums. Viens no veidiem ir izgatavot un piestiprināt pie kokiem būrīšus putniem. Šodien piestiprinājām 30 būrus uz ekoloģiskajiem kokiem, kuri kailcirsmā atstāti, lai dabā saglabātu līdzsvaru un putnu, dzīvnieku un augu daudzveidību,” augstskolas portālam stāsta P.Kaļeiņikovs, piebilstot, ka mājvietas būros to kalpošanas laikā varētu rast vairāk nekā 90 putnu ģimeņu. P.Kaļeiņikovs atklāj, ka putnu būriem nepieciešamās detaļas pie viņa nonākušas no pazīstama ornitologa un ka arī nākamgad viņš kopā ar studentiem plāno pie kokiem piestiprināt vēl tikpat daudz jaunu būru. “Pieliktie būri arī katru gadu ir jāiztīra. Ir putni, kas to dara paši, bet ir arī tādi, kas būvē jaunu ligzdu vecajai pa virsu. Līdz ar to ligzda paceļas tuvāk būra ieejai un kļūst pieejamāka plēsīgajiem dzīvniekiem,” norāda P.Kaļeiņikovs.

MF sarūpētie būri domāti mazajiem putniem, piemēram, strazdiem, zīlītēm, mušķērājiem, erickiņiem un citiem, raksta llu.lv. Četri no būriem speciāli izgatavoti un paredzēti sikspārņiem. “Katrai putnu sugai ir savi standarti būriem, un tos iespējams atrast ornitologu mājas lapās. Šiem būriem pie ieejas nav piestiprināti nekādi zariņi vai tapiņas, jo ornitologi to neiesaka darīt. Šie ir paši vienkāršākie būri, kas gatavoti no zāģmateriāliem, bet nākamgad ar studentiem būrīšus izzāģēsim arī no apaļkokiem,” teic P.Kaļeiņikovs.

Būru piestiprināšanai tika izmantotas drātis nevis naglas, jo tās nebojā koku. Būrus vairāku metru augstumā no zemes pie kokiem palīdzēja pielikt arborists Jānis Vilks no Valsts meža dienesta Meža pētīšanas stacijas Jelgavas informācijas centra.

Meža izmantošanas katedras vadītājs Aleksandrs Saveļjevs atzīmē, ka pavasaris ir labākais laiks, kad kokos kārt putnu būrus, jo tieši tagad putni ir atlidojoši un jau sāk izvēlēties sev nākamās ligzdas vietas. Tomēr būrus putni biežāk sāk apciemot tikai nākamajā gadā pēc to pielikšanas, kad tie vairs nav tik uzkrītoši un apkārtējā vidē pamanāmi. Viņš arī uzsver, ka putnu būri jāizvieto trīs līdz piecus metrus virs zemes. “Maz apdzīvotos rajonos būrus var likt zemāk. Jāņem vērā, lai caurums, pa kuru būrī ielido putns, būtu vērsts uz austrumiem un labāk būtu izzāģēts būra stūrī tieši zem jumta, ko arī tehnoloģiski ir vieglāk izdarīt,” iesaka A.Saveļjevs. Svarīgi arī, lai būris visu laiku neatrastos tiešos saules staros.

MF mācībspēki un studenti, rūpējoties par dabu un mežu, regulāri piedalās dažādos pasākumos, piemēram. Fakultātes studenti Zemgales mežizstrādes iecirknī aktīvi veic jaunaudžu kopšanu, mākslīgu koku atzarošanu un citus darbus.

 

Avots:www.llu.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *