Mājsaimniecībās saražotā elektroenerģijas neatgriezeniski pazūd Latvenergo tīklā

Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta (KPFI) līdzfinansētās programmas „Atjaunojamo energoresursu izmantošana mājsaimniecību sektorā” projektu īstenotāji jūtas apmānīti – enerģijas ražošanas iekārtās ieguldīti lieli līdzekļi, bet faktiski vienīgais ieguvējs sanāk energoapgādes uzņēmums, raksta laikraksts „Dienas Bizness”.

Iemesls – Latvijā nedarbojas mājsaimniecību elektroenerģijas neto uzskaites princips, ko paredz joprojām nepieņemtais Atjaunojamo energoresursu likums – likumprojekts pirmajā lasījumā tika apstiprināts iepriekšējās Saeimas laikā pagājušā gada 9. jūnijā, kas arī ir pagaidām pēdējā atzīme šā dokumenta tapšanas vēsturē. Likuma nav, bet jau ir pabeigta un daļēji īstenota pērn aizsāktā KPFI atbalsta programmas I kārta, šobrīd notiek projektu vērtēšana jau II kārtā, kas noslēgsies 2. aprīlī.

„Enerģijas ražošanas iekārtās cilvēki iegulda lielu naudu. Arī es piedalījos konkursā, uzstādīju saules baterijas, un tagad saprotu, ka mani tāpat kā daudzus citus ir ļoti smalki apmānījuši,” savu viedokli pauž Juris Užulis, AS Latvijas maiznieks pārstāvis, kurš Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) izsludinātajā konkursā KPFI programmā piedalījies kā privātpersona. „Esmu ieguldījis projektā 14 tūkstošus latu, no tiem puse programmas ietvaros ir atdota atpakaļ, bet 7000 latu ir mans paša ieguldījums. Taču labuma guvējs esmu nevis es, bet Latvenergo uzņēmums Sadales tīkls, kam saražoto enerģiju šobrīd vienkārši uzdāvinu,” viņš skaidro.

Jura Užuļa uzstādīto saules bateriju saražotā enerģija var nodrošināt apmēram 90% mājsaimniecības elektrības patēriņa, un tāds arī bijis programmas mērķis – ieguldīt līdzekļus, rēķinoties, ka šo enerģijas daudzumu nodrošinās pati saimniecība. Taču rezultāts izrādījies savādāks. Ar KPFI līdzfinansējumu uzstādītās saules baterijas J. Užuļa mājsaimniecībā darbojas no februāra. Kopā iepriekšējā mēnesī mājsaimniecība neatgriezeniski nodevusi tīklā 97kW elektroenerģijas, bet no tīkla saņemti (iepirkti) 380kW; martā līdz šim brīdim Latvenergo tīklā neatgriezeniski aizgājuši jau 190kW, bet no tīkla sņemti 300kW.

Kā informē VARAM, konkursa I kārtā apstiprināti 1219 projekti. No iesniegto projektu skaita populārākie bijuši siltumsūkņi (apstiprināti 503 projekti), kam seko saules kolektoru sistēmas (458), šķeldas vai salmu biomasas katli, biomasas granulu vai malkas katli un biomasas kamīni (264 projekti).

 

Lasīt vairāk: “Dienas Bizness” (28.03.2012/Nr.63)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *