Kokapstrādē pieaug ēnstrādnieku un darbā bojā gājušo skaits

Valsts darba inspekcija veikusi tematisko pārbaudi kokapstrādes, mēbeļu ražošanas un mežizstrādes nozarēs, apsekojot 217 uzņēmumus visā Latvijā. Tematiskās pārbaudes laikā kopumā tika izdoti 179 rīkojumi, kuros uzdots novērst 1004 pārkāpumus. Piemēroti arī 44 administratīvie sodi, uzliekot soda naudu par kopējo summu 23 865 lati. Salīdzinājumam – 2011. gadā tematiskās pārbaudes laikā tika piemēroti 13 administratīvie sodi par kopējo summu 1750 lati, ziņo Aivis Vincevs, Valsts darba inspekcijas eksperts ārējo sakaru jautājumos.

Pieaugušais administratīvo sodu skaits skaidrojams ar to, ka tematiskās pārbaudes ietvaros vairāk nekā desmit uzņēmumos konstatēta nereģistrētā nodarbinātība. Zemgalē kāds kokapstrādes uzņēmums gada laikā atkārtoti sodīts par personu nodarbināšanu bez rakstveida darba līgumu. Darba devējam piemērots administratīvais sods 9000 latu apmērā. Uzņēmumos, kuros cilvēki tiek nodarbināti bez rakstveida darba līguma, visbiežāk netiek ievērotas arī darba aizsardzības prasības.

Kokapstrāde 2011. gadā bija pirmajā vietā pēc notikušo nelaimes gadījumu darbā skaita. Kopumā kokapstrādes, mēbeļu ražošanas un mežizstrādes nozarē reģistrēti 169 nelaimes gadījumi, no tiem 24 smagi un pieci letāli. Gadu iepriekš šajā nozarē reģistrēti 132 nelaimes gadījumi, no tiem 21 smags un viens letāls. Vairāk nekā pusei (53%) no visiem 2011. gadā notikušajiem nelaimes gadījumiem cēlonis bija darba aizsardzības prasību vai instrukciju neievērošana. Darba inspekcijas inspektori tematiskās kampaņas ietvaros konstatējuši, ka lielā daļā kokapstrādes uzņēmumu nav apmācītu darba aizsardzības speciālistu, darba aprīkojums netiek droši ekspluatēts un uzturēts, kā arī nodarbinātie nelieto izsniegtos individuālos darba aizsardzības līdzekļus, kas liecina par uzraudzības trūkumu no darba devēju puses. Lai novērstu nedrošu iekārtu radīto nelaimes gadījumu risku, izdoti 24 brīdinājumi par šādu iekārtu darbības apturēšanu, kā arī 3 iekārtu darbība tika apturēta pārbaudes brīdī, jo to tālāka ekspluatācija bez atklāto darba drošības trūkumu novēršanas radītu būtisku nelaimes gadījumu risku. Izsniegto brīdinājumu skaits ir teju 3 reizes lielāks nekā pērn.

To, ka darba aizsardzības jautājumu sakārtošana ir uzņēmuma attieksmes un drošas darba kultūras jautājums, kas neprasa lielus finansu līdzekļus no uzņēmumu puses, apliecina situācija tādos labās prakses uzņēmumos kā, piemēram, “MAGRENS”, “ALFAS MĒBELES”, “DRIĀDA PRIM”, “SIMRA”, “SAKARNIEKS”, “DEM-D paletes”, kur uzņēmumu vadība rūpējas par savu darbinieku drošību un veselību.

 

Avots:Biznesa portāls “Nozare.lv”

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *