Apmācībās iepazīstas ar enerģētiskās koksnes ieguves metodēm kopšanas cirtēs

2012. gada martā ERAF finansētā projekta „Bērza koksnes plantāciju ierīkošanas un apsaimniekošanas tehnoloģiju izstrāde” ietvaros LVMI Silava meža atjaunošanas un ieaudzēšanas pētniecības virziena zinātniskais asistents Mg.silv. Jānis Liepiņš un mežsaimniecības tehniķis Bc.silv. Uldis Prindulis piedalījās apmācības programmā “Work study methodologies for wood energy supply chains from forest thinnings”, kas no 25. marta līdz 1. aprīlim norisinājās Mendel universitātē, Brno (Čehijā).

Apmācības programmas uzmanības centrā bija enerģētiskās koksnes iegūšana no meža kopšanas cirtēm. Apmācības uzdevums bija izskaidrot enerģētiskās koksnes nozīmīgumu mūsdienās un potenciālu nākotnē, parādīt jaunākās tehnoloģijas un salīdzināt enerģētiskās koksnes iegūšanas metodes, izvērtējot ekonomiski izdevīgākās krājas kopšanas metodes.

Pavisam apmācības programma piedalījās 25 dalībnieki no dažādām Eiropas valstīm. Teorētiskās un praktiskās nodarbības pasniedza pasaulē pazīstami un atzīti zinātnieki un praktiķi no Somijas, Zviedrijas, Īrijas, Čehijas un Itālijas. Apmācības programmas ietvaros studenti tika iepazīstināti ar tradicionālajām meža kopšanas metodēm, kā arī tika demonstrēti mūsu valstī netradicionāli risinājumi kā, piemēram, kopšana ar ķīmisku preparātu pielietošanu.

Visi dalībnieki tika apmācīti aprēķināt meža tehnikas darba ražīgumu, darba procesā praktiski piedaloties visās operācijās sākot ar datu ievākšanu lauka apstākļos (mežizstrādes tehnikas operāciju hronometrēšana), iegūto datu apstrādi, analīzi un rezultātu apkopošanu.

Sadarbībā ar Mendela universitāti visiem apmācības programmas dalībniekiem bija iespēja piedalīties konferencē „Forest biomass” kurā uzstājās dažādu valstu ziņotāji ar ziņojumiem par atjaunojamās enerģijas izmantošanu un potenciālu dažādās valstīs. Dienas otrajā pusē visiem konferences apmeklētājiem bija iespēja apmeklēt meža tehnikas izstādi, kurā demonstrēja jaunākos un plašāk pielietotos meža darbu instrumentus un tehnikas vienības.

Komandējuma laikā tika iegūta šobrīd tik ļoti aktuālā informācija par atjaunojamo dabas resursu izmantošanas un pārstrādes tendencēm Eiropas valstīs. Jaunās zināšanas un pieredze varēs tikt pielietota, lai izvērtētu un modelētu labākos risinājumus koksnes biomasas ieguvei krājas kopšanas cirtēs mūsu apstākļos, tajā skaitā ‐ bērza plantāciju kopšanā un optimālo apsaimniekošanas tehnoloģiju izstrādē.

 

Avots:www.silava.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *