Lekcijā runā par meža nozares globālām attīstības tendencēm

4. aprīlī Meža fakultātē notika LVM stratēģiskās attīstības vadītāja M.Gaigala lekcija: “Pasaules meža nozares perspektīvie attīstības virzieni – Latvijas valsts meža apsaimniekošanas izaicinājumi”.

Uzsākot lekciju LVM stratēģiskās attīstības vadītājs M.Gaigals mudināja klātesošos aizdomāties par koku kā īpašu materiālu, kurš ir  dabiski atjaunojams un aug visā pasaulē. Koksnei ir daudzfunkcionāls pielietojums: tā tiek izmantota būvniecībā, jo ir izturīgs un viegls materiāls, pārtikas rūpniecībā, kur no tā tiek ražoti papīra trauki, iepakojumi, pat vanilīns, kuru iegūst sintētiskā ceļā no koksnes biomasas, farmācijas un kosmētikas rūpniecībā, kā arī tas samazina CO2 emisijas.

Visaugstākā koka celtne pasaulē ir 80 m, tas ir norvēģu Barenca sekretariāts, ēka konstruēta un uzcelta saskaņā ar visiem standartiem. Tika rādīta 3.5 min gara filma par Bavārijas nacionālo parku, kurā ir uzcelta skaista būve no koka. Koksnes izmantošana palīdz ekonomēt enerģiju visā ēkas dzīves ciklā, jo tās šūnveida struktūra dod izcilu termoizolāciju, tieši tāpēc koks kļūst par arvien konkurētspējīgāku risinājumu aizvien pieaugošajām siltumizturības prasībām Eiropā pieņemtajos būvnoteikumos.

Lektors  nedaudz pastāstīja par AS “Latvijas valsts meži” pamatprodukcijas plūsmu, galvenajiem koksnes tirgiem, koksnes izmantošanu enerģētikā un Latvijas mežsaimniecību. Ļoti bieži izskan prognozes par to, ka tuvākā laikā naftas resursi kļūs arvien ierobežotāki, jo pieaug cilvēku skaits pasaulē, tas ļoti būtiski ietekmē patēriņu, bet tajā pašā laikā atjaunojamo resursu īpatsvars ievērojami pieaug, biomasas apjomi pasaulē 20 reizes pārsniedz pieprasījumu.

AS “Latvijas valsts meži” pārstāvis M.Gaigals prezentācijas nobeigumā runāja par Latvijas valsts meža apsaimniekošanas izaicinājumiem.

Pēc prezentācijas ikviens varēja uzdot jautājumus par interesējošiem jautājumiem.

 

Avots:www.mf.llu.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *