Elektrības ražošana no biomasas un patērētās koksnes apjoms var pieaugt

Lai arī šobrīd ir tikai daži koksnes biomasu izmantojoši elektroenerģijas ražotāji – pēc Ekonomikas ministrijas datiem, pērn elektrība pēc paaugstināta tarifa tika iepirkta no astoņām biomasas stacijām -, perspektīvā šo staciju skaits un vēl jo vairāk ražošanas jaudas un patērētās izejvielas koksnes apjoms būtiski pieaugs. To apliecina Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūta pētījums “Koksnes biomasas izmantošana enerģijas ieguvē. Attīstības tendences un iespēju novērtējums”. Pētījums rāda, ka Latvijā laika periodā no 2011. līdz 2014. gadam tiks realizēti 25 koksnes biomasas enerģijas pārvēršanas projekti – ar mērķi aizvietot fosilo kurināmo vai modernizēt esošās iekārtas.

2011.gadā koksnes biomasa kā energoresurss izmantots tikai deviņās koģenerācijas stacijās un to kopējā elektriskā jauda bija 6,3 MW. No šīm stacijām lielākais ir Jēkabpilī realizētais SIA „Ošukalns” projekts, kur uzstādītā elektroenerģijas ražošanas jauda ir 1,4 MW. Līdzīgs projekts top Saldū, vēl vairāki koģenerācijas staciju projekti, kurus īsteno kokrūpnieki, ir nobeiguma fāzē. Savukārt lielākas jaudas koģenerācijas stacija tapusi Launkalnē, kur SIA „Graanul Invest” darbina staciju ar 15 MW siltuma un 6,5 MW elektrisko jaudu. Turklāt, pēc Igaunijas AS „Graanul Invest” valdes locekļa Raula Kirjanena savulaik teiktā, tikpat lielu biomasas koģenerācijas staciju uzņēmums iecerējis uzbūvēt arī Inčukalnā, bet kopējās investīcijas biomasas koģenerācijas stacijā Baltijā varētu sasniegt pat 60 miljonus eiro.

Viens no lielākajiem biomasas koģenerācijas projektiem Latvijā ir arī Igaunijas elektroenerģijas ražotāja „Eesti Energia” meitasuzņēmuma SIA „Enefit Power&Heat Valka” projekts Valkā. Galvenie būvniecības darbi Valkas spēkstacijā ir pabeigti un pašlaik norisinās koģenerācijas stacijas testēšana, kur elektroenerģijas ražošanai uzstādītā jauda ir 2 MW un siltumenerģijas ražošanai – 8 MW. Kā kurināmais jaunajā spēkstacijā tiks izmantota šķelda, zāģu skaidas vai kūdra. Pēc Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūta pētījumā pieejamās informācijas novērtēts, ka jaunie projekti kopējo koksnes patēriņu enerģijas ražošanā ap 2014.gadu palielinās par aptuveni 900 tūkst.m3.

Pētījuma dati rāda, ka koksnes izmantošana enerģētikā ES kopumā nemitīgi pieaug. Tajā pašā laikā koksnes izstrādājumu ražošanā izmantotās koksnes īpatsvars samazinās. Tiek lēsts, ka jau tuvāko dažu gadu laikā koksnes pieprasījums enerģētikā bilancē sasniegs 50%, savukārt 2030.gadā ES enerģētikā tiks izmantoti 54% koksnes, bet produktu ražošanai – vairs tikai 46%.

 

Lasīt vairāk:”Dienas Bizness” (11.04.2012)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *