Lietišķā Diena: Zīmoli birst kā no pārpilnības raga

Vēl pirms nepilna gada daudzi lieli multinacionāli zīmoli uz Baltijas tirgu noraudzījās nicīgi, teikdami, ka te nu tiem neatmaksājas vērt vaļā savas pārstāvniecības. Tagad situācija mainījusies par 180 grādiem: izmantojot tirgus pārkārtošanos, cits pēc cita zīmoli paziņo par ienākšanu Baltijā. Vieni beidzot sagaidījuši iespēju atvērt veikalu atbilstošā vietā, citus franšīzes ceļā atveduši savu biznesu paplašināt alkstoši uzņēmēji. Baltijas valstis no lētām izejmateriālu un mēbeļu ražotājām beidzot kļuvušas par potenciālajām patērētājām arī mēbeļu un interjera aksesuāru tirdzniecības giganta IKEA veikalu tīkla pārstāvju acīs. Vēl pērnā gada jūlijā laikraksts „Lietišķā Diena” rakstīja, ka IKEA apsver veikala atvēršanu Lietuvā, bet šobrīd uzņēmēji no Islandes apsver ekspansiju arī Latvijā un Igaunijā.

Diskusijai par iespējamo IKEA ekspansijas ietekmi uz vietējo mēbeļu ražotāju darbu bija veltīts arī pagājušajā nedēļā Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras un „GatewayBaltic” rīkotais Eksporta rīts. SIA „Marks M”, kas strādā ar zīmolu Nakts mēbeles, Pils matrači un Heavens, īpašnieks un asociācijas Latvijas mēbeles valdes loceklis Juris Griķis ir pārliecināts, ka Latvijas mēbeļu ražotāji milzu izmaiņas neizjutīs, tomēr lietuviešiem gan vajadzētu uztraukties. „Mūsu ražotājiem jau ir savi līgumi un stabili noņēmēji,” viņš skaidro, norādot, ka ciest varētu bezsejas produkti, kuru zīmols nav atpazīstams, piemēram, interjera preču tirgotājs JYSK. J. Griķis norāda, ka IKEA mēbeļu cenas, pretēji vispārējam uzskatam, nemaz neietilpst lētāko preču kategorijā, tajā pašā laikā arī nievas par šī tirgotāja preču kvalitāti ir nepamatotas. Tomēr šis uzņēmums tirgo ne tikai mēbeles, bet arī citus saimniecības un interjera priekšmetus, un šajā segmenta strādājošie Latvijas uzņēmumi, piemēram, „Siena” vai „Alan Deko”, gan varētu just pieprasījuma kritumu. Tiem jau laikus būtu jādomā par savas nišas nostiprināšanu.

Atšķirība no Latvijas ražotajiem, kas lielākoties mēbeles izgatavo pēc ārvalstu uzņēmumu pasūtījuma un ar savu zīmolvedību nenodarbojas, Lietuvā ir vairākas kompānijas, kurām ir arī savi mēbeļu un interjera priekšmetu veikali. Viens no lielākajiem ir SBA grupa, kuras produktu kategorija ir identiska IKEA tirgotajiem, turklāt šis Lietuvas uzņēmums arī ražo produkciju pēc IKEA pasūtījuma. Latvijas mēbeļu ražotāju pārstāvji atzīst, ka līdz ar zviedru milža ienākšanu Lietuvā kaimiņvalsts mēbeļu ražotāji nonāks diezgan sarežģītā situācijā: jau pašlaik līdz pat 80% no valstī izgatavotajām mēbelēm tiek ražotas IKEA vajadzībām, šīs Zviedrijā radītās, bet tagad jau visā pasaulē izkaisītās korporācijas īpašumā ir vairākas Lietuvas izejmateriālu ražotnes, bet līdz ar ekspansiju Lietuvas tirgū vietējiem uzņēmumiem varētu tikt atņemti arī pašmāju pircēji.

Arī virkne Latvijas uzņēmumu dažādos laika periodos ir sadarbojušies ar IKEA un piegādājuši tam mēbeles, tomēr, neraugoties uz stabilajiem un lielajiem pasūtītājiem, par īpaši ienesīgu šo biznesu nevarot nosaukt. Tiesa gan, jāņem vērā arī tas, ka kompānijām, kas nodarbojas ar mēbeļu ražošanu IKEA vajadzībām, pieejami ari lētāki izejmateriāli no šim konglomerātam piederošajām rūpnīcām. Neraugoties uz ļoti nelielo peļņas maržu, veiksmīgi attīstīt savu biznesu, balstoties teju tikai uz IKEA pasūtījumiem, izdevies Latvijas uzņēmumam SIA Avoti SWF, kura apgrozījums 2010. gadā sasniedza 14,46 miljonus latu, bet tīrā peļņa – 0,81 miljonu latu.

 

Avots:”Lietišķā Diena” (11.04.2012)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *