Dienas Bizness: TOP 5 lielākie eksportētāji sadalījumā pa valstīm 2011.gadā

Centrālā statistikas pārvalde pēc Dienas Biznesa lūguma atlasīja TOP 5 eksportētājus sadalījumā pa valstīm, uz kurām kopējais eksporta apjoms 2011.gadā pārsniedza pusmiljonu latu. Atlases rezultātā tādas izrādījās 52 valstis, uz kurām pieci lielākie eksportētāji pērn nosūtījuši preces 1,8 miljardu latu apmērā. Tā kā kopējais eksporta apjoms no Latvijas 2011.gadā sasniedza gandrīz 6 miljardus latu, izriet secinājums, ka lielākie uzņēmumi uz lielākajiem eksporta tirgiem nodrošinājuši apmēram trešdaļu no kopējā eksporta apjoma. Vislielākais eksporta apjoms attiecināms uz tuvējām kaimiņvalstīm – Lietuvu, Igauniju, Krieviju un Poliju, tāpat arī Skandināvijas valstīm un Eiropas Savienības spēcīgākajām ekonomikām – Vāciju un Lielbritāniju.

Lielākā tiesa saraksta uzņēmumu ir labi pazīstami Latvijā un ir vieni no lielākajiem savā nozarē. Uz pārējo nozaru fona ievērojami izceļas Latvijas ekonomikas vilcējspēks – kokrūpniecība. AS „Latvijas Finieris” ir visvairāk sastopamais uzņēmums sarakstā (13 reizes), esot vienam no lielākajiem eksportētājiem uz tādām valstīm kā Austrija, Šveice, Vācija, Alžīrija, Spānija, Francija, Lielbritānija, Ungārija, Izraēla, Itālija, Koreja, Nīderlande un Turcija. Ar piecām pozīcijām un spēcīgu orientāciju austrumu virzienā pārstāvēta SIA „Bolderaja Ltd”, kuras lielākie ārvalstu tirgi ir Kirgizstāna, Kazahstāna, Polija, Krievija un Uzbekistāna. Eksportētāju TOP 5 četras reizes iekļuva arī SIA „Stora Enso Latvija”, tirgojot produkciju uz Austriju, Alžīriju, Somiju un Franciju. Kā lielākie kokrūpniecības produktu eksportētāji jāatzīmē arī SIA „Kurekss”, SIA „AKZ”, SIA „Gaujas Koks”, SIA „Pata AB”, SIA „Biko-Lat” un SIA „Swedwood Latvia Ltd”.

Tāpat saraksts parāda un apstiprina jau zināmu tendenci, ka Latvijā dibinātie uzņēmumi lielu daļu savas produkcijas tirgo savām mātes kompānijām ārzemēs. Visizteiktāk šī tendence novērojama kokrūpniecības nozarē Skandināvijas valstīm un Somijai. Piemēram, lielāko eksportētāju piecniekā uz Zviedriju, četros uzņēmumos ir klātesošs Zviedrijas kapitāls: SIA „Latsin”, SIA „ Leax Baltix”, SIA „Sodra Latvia” un SIA „Sveaskog Baltfor”.

Uz Vāciju piecu lielāko eksportētāju vidū kokrūpniecību pārstāv AS „Latvijas Finieris” un SIA „Rettenmeier Baltic Timber”; uz Franciju – SIA „Biko-Lat”, AS „Latvijas Finieris” un SIA „Stora Enso Latvija”; uz Japānu – SIA „AKZ”, SIA „Lameko Impex” un SIA „Vika Wood”. Uz Lielbritāniju piecu lielāko Latvijas eksportētāju kopējais nosūtīto produktu apjoms vērtības izteiksmē 2011.gadā veidoja 52,1 miljonu latu. Jāatzīmē, ka uz šo tirgu TOP 5 veido tikai kokrūpniecību pārstāvošie uzņēmumi: SIA „AKZ”, SIA „Biko-Lat”, SIA „Gaujas Koks”, SIA „Kurekss” un AS „Latvijas Finieris”. Arī uz Ēģipti vadošo eksportētāju piecnieku veido kokrūpnieki: SIA „BSW Latvia”, SIA „Gaujas Koks”, SIA „Kurekss”, SIA „Pata AB” un SIA „Swedwood Latvia Ltd”.

 

Avots: “Dienas Bizness” (18.04.2012)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *