Dienas Bizness: Kaimiņi mēbeļu ražotājus atbalsta daudz dāsnāk

Salīdzinājumā ar Lietuvu un Igauniju, Latvijā sniegts vismazākais atbalsts mēbeļu ražotāju izstrādājumu reklamēšanai potenciālajos noieta tirgos ārvalstīs. Tā secina mēbeļu ražotāji pēc redzētā vienā no lielākajām mēbeļu izstādēm Eiropā, Ķelnē un salīdzinot to ar februārī notikušo mēbeļu izstādi Stokholmā.

„Ir labi, ka ar LIAA atbalstu var segt kaut vai pāris tūkstošus latu no kopējām izstādes izmaksām, tomēr pašreizējā situācijā ar to vien vairs nepietiek,” secina asociācijas „Latvijas Mēbeles” izpilddirektors Andris Plezers. Viens no veiksmīgas darbības faktoriem ir spēja parādīt savu varēšanu esošajiem un topošajiem darījumu partneriem. Šo funkciju – atgādināt par sevi – pilda profesionālās izstādes. „Tieši tādēļ arvien lielāku uzmanību Latvijas mēbeļu ražotāju konkurenti pievērš sevis izrādīšanai ārvalstu izstādēs,” uzsver A.Plezers, piebilstot, ka īpaši ekonomiskās krīzes iespaidā aktīvu reklamēšanos ar valsts atbalstu izvērsuši Igaunijas un Lietuvas mēbeļu ražotāji.

Savukārt korpusa mēbeļu ražošanas SIA „Bolderāja serviss” valdes priekšsēdētājs Arvis Purs novērojis, ka ārvalstu izstādēs Āzijas mēbeļu ražotāju stendus apmaksājusi tā pašvaldība, kurā atrodas konkrētā ražotne. „Domāju, ka pat Latvijas mēbeļu izstādē ir precedenti, kur Āzijas mēbeļu ražotāju līdzdalība izstādē Latvijā ir apmaksājuši aģenti, kuriem naudas avots ir attiecīgā valsts, pašvaldība vai reģionālā aģentūra, kura tādējādi gūst bonusus ar nodarbinātību, iedzīvotāju pirktspēju utt.,” tā A.Purs.

„Šķiet, ka kaimiņi spēj piedāvāt efektīvāku atbalstu,” secina A.Plezers un norāda, ka uz šo konkrētas atbildes varētu sniegt pētījums par mēbeļu ražotājiem Igaunijā un Lietuvā. Lai arī no šā gada ražotāji var pretendēt uz īpašu peļņas nodokļa atlaidi 25% apmērā no investīcijām līdz 35 miljoniem latu, šāda atbalsta pretendentiem ir samazināts investīciju slieksnis – 3 miljoni latu, kas jāiegulda  piecu gadu laikā. „Lai arī kopējie rādītāji mēbeļu ražošanā nebūt nav sliktāki par kā krīzes skartajā 2009. un 2010.gadā, nākotnes perspektīva nav tāda, lai varētu riskēt ieguldīt 3 miljonus latu mēbeļu ražošanā,” skaidro A.Plezers.

2010.gadā salīdzinājumā ar 2005.gadu Lietuvā mēbeļu eksports palielinājies par 79,4% un sasniedzis 337,0 miljonus latu. Igaunijā eksports šai laika periodā audzis par 28,3% līdz 141,0 miljonam latu, savukārt Latvijā – samazinājies par 22,1%, sastādot 74,1 miljonu latu.

 

Lasīt vairāk: “Dienas Bizness” (20.04.2012)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *