SEB banka: Parādu krīze iezogas eksportējamās produkcijas cenās

Uz valdošā naftas cenu kāpuma fona, šā gada martā, salīdzinājumā ar februāri, ražotāju cenu līmenis samazinājās par 0.4%. To galvenokārt noteica produkcijas cenu kritums eksporta tirgos, kamēr vietējam tirgum saražotās produkcijas cenu līmenis pieauga minimāli (+0.1%).

Savukārt salīdzinājumā ar pērnā gada martu, ražotāju produkcijas inflācija turpināja palēnināties un sasniedza 5.4%. Ražotāju cenas vietējā tirgū realizētajai produkcijai palielinājās būtiskāk, jeb par 9.5%. Lielāko ietekmi uz ražotāju cenu kāpumu veidoja energoresursu sadārdzināšanās. Izteiktu pieauguma tempu kritumu uzrāda eksportētās produkcijas cenas, kas martā gada laikā palielinājās vien par 0.1%.

Šādas tendences eksporta produkcijas cenās atspoguļo parādu krīzes ietekmi, kas vērojamas mūsu galvenā tirgus pieprasījuma izmaiņās, kā arī sasaucas ar citu pasaules reģionu izaugsmes perspektīvām, kas šogad ir visai piezemētas. Tādēļ tuvākajos mēnešos eksporta produkcijas cenu līmenis var arī samazināties, kas, visdrīzāk, atstās ietekmi uz atsevišķu nozaru eksportējošo uzņēmumu apgrozījumiem. Tādēļ nāksies pastiprināti kāpināt noieta apjomus, vai meklēt alternatīvās stagnējošajiem tirgiem. No tā izrietēs arī eksporta apjomu izmaiņas, lai arī kopējā izvedamo preču apjoma statistiku turpinās balstīt tranzīta plūsmas. Ražotāju cenu līmenis gan ir tikai indikatīvs potenciālajam patēriņu cenu izmaiņām. Tomēr tas varētu liecināt, ka vispārējais vērtējums par inflācijas pakāpenisku mazināšanos ES varētu saglabāties. Atšķirīgais cenu kāpums vietējai un eksportējamai produkcijai norāda, ka pretēji tendencēm ārējos tirgos, ražotāji var pastiprināti meklēt iespējas izmaksu pieaugumu kompensēt iekšējā tirgū.

Koksnes un koka izstrādājumu (izņemot mēbeles) ražošanā kopējais cenu līmenis martā, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, saglabājās nemainīgs, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Tostarp vietējā tirgū realizētās produkcijas cenas turpināja pieaugt (par 0.5% attiecībā pret februāri), bet eksportētajai – turpināja pazemināties jau otro mēnesi pēc kārtas (-0.1%). Gada laikā ražotāju cenu līmenis kokapstrādē pazeminājās par 0.4%. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenas pieauga par 1.9%, bet eksportētajai produkcijai – pazeminājās par 1.2%. Mēbeļu rūpniecībā ražotāju cenas gada laikā pieauga par 2.1%; salīdzinājumā ar februāri – par 0.8%. Tostarp vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenu līmenis martā, salīdzinot ar februāri, pieauga par 1.0%, bet eksportētajai produkcijai – par 0.8%.

 

Avots:www.bizness.delfi.lv

www.csb.gov.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *