Klāt pavasaris. Ieteikumi sekmīgai izcirsto platību apmežošanai

Vispirms jānoskaidro, kādu koku sugu stādīt. Latvijā populārākās ir priede, egle, bērzs, retāk melnalksnis, ķirsis, lapegle. Tas atkarīgs no mūsu vēlmēm un meža augšanas apstākļu tipa. Tāpat jāizvēlas piemērotākais meža atjaunošanas veids – mākslīgā, stādot vai retāk sējot kādu no izvēlētajām koku sugām, vai dabiskā atjaunošanās ar pašiesējas koku sugām vai nocirsto koku celmu atvasēm. Par to visu jādomā jau pirms koku nociršanas.

Stādu sagāde jāveic savlaicīgi, tos būtu jāpiesaka stādaudzētavās jau rudenī, jo stādīšanas rezultāts galvenokārt atkarīgs no stādāmā materiāla. Viskvalitatīvākais stādāmais materiāls ir kokaudzētavās izaudzētie ietvarstādi vai kailsakņu stādi. Nopietni jāizturas arī pret stādu pārvešanu un uzglabāšanu.

Retāk meža atjaunošanu veic ar sēšanu. Visvairāk sēj priedi – agri pavasarī sagatavotā augsnē. Pie sēšanas kļūda var rasties, iesējot sēklas pārāk dziļi vai sēklas neiesējot uz stingras pamatnes un tās neapberot ar vienmērīgu augsnes kārtiņu. Lai platība būtu apmežota, priedes stādiņiem uz 1 ha jābūt ne mazāk kā 3000, eglei, bērzam, melnalksnim, apsei – ne mazāk kā 2000.

Nereti tiek jautāts: kāpēc iestādītie stādi slikti ieaug? Tam par iemeslu var būt vairāki faktori. Galvenais ir stādu kvalitāte, augsnes piemērotība, sakņu kaitēkļu iedarbība, pavasara salnas un vēl citi iemesli. Var minēt piemēru, ka vēlu sagatavotā augsne nav nosēdusies un pēc stādīšanas vēlāk pavasarī augsne sausumā nosēžas un stādu sakņu virsējā daļa atkailinās.

 

Lasīt vairāk:www.mkpc.llkc.lv

www.llkc.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *