Ķīnā samazinājies apaļo kokmateriālu un zāģmateriālu imports

Zemās aktivitātes dēļ dzīvojamo māju būvniecības tirgū, pieprasījums pēc apaļkokiem un zāģētās produkcijas 2011.gada nogalē un šā gada sākumā Ķīnā samazinājās, ziņo Wood Resources International LLC. Neskatoties uz to, jāatzīmē, ka pēdējo desmit gadu laikā, augot Ķīnas ekonomikai un māju būvniecības apjomiem, Ķīnas kokmateriālu imports nepārtraukti palielinājies. Rezultātā zāģmateriālu importa fiziskie apjomi pērn bija 15 reizes lielāki un baļķu importa apjomi – trīs reizes lielāki nekā 2001.gadā. Kopējā apaļkoku un zāģmateriālu importa vērtība pēdējo desmit gadu laikā Ķīnā pieaugusi no 630 miljoniem dolāru 2001.gadā līdz 8 miljardiem dolāru 2011.gadā, padarot šo Tālo Austrumu valsti par pasaules lielāko zāģbaļķu un otru lielāko (pēc ASV) skujkoku zāģmateriālu importētāju.

Kokmateriālu importa pieauguma tendence 2011.gada beigās Ķīnā apstājās, samazinoties dzīvojamo māju būvapjomiem un attiecīgi palielinoties kokmateriālu uzkrājumiem ostu noliktavās. Samazinoties pieprasījumam pēc koksnes izstrādājumiem, skujkoku zāģbaļķu imports Ķīnā šogad samazinājās par 11%. Salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo laika periodu, no lielākajām koksnes piegādātājvalstīm – Krievijas un Jaunzēlandes – šogad baļķu ievedums Ķīnā samazinājās par attiecīgi 16% un 17%.

Savukārt Ziemeļamerikas kokmateriālu eksporta pieauguma tendence saglabājusies – no Kanādas rietumiem uz Ķīnu šā gada pirmajā ceturksnī piegādāts par 23% vairāk un no ASV – par 2% vairāk kokmateriālu nekā gadu iepriekš. Tas liek secināt, ka Ziemeļamerikas eksportētāji turpina nostiprināt savas pozīcijas Ķīnas kokmateriālu tirgū. Vēl tikai 2009.gadā, kad no šī reģiona uz Ķīnu tika piegādāti aptuveni viens miljons kubikmetru skujkoku koksnes, tās īpatsvars sastādīja vien 5%. 2011.gadā no ASV un Kanādas kopējais piegādātais skujkoku koksnes apjoms sasniedza jau 7,1 miljonus kubikmetru, kas ir  22% no kopējā Ķīnā ievestā koksnes apjoma. Šā gada pirmajā ceturksnī skujkoku baļķu ievedums no Ziemeļamerikas sasniedza jau 55%. Līdzīga tendence šogad vērojama zāģmateriālu tirdzniecībā – no Ziemeļamerikas importēto skujkoku zāģmateriālu īpatsvars sasniedzis 55% (2007.gadā – 25%).

Sagaidāms, ka arī turpmākos pāris gadus Ķīna turpinās palielināt kokmateriālu iegādi no Ziemeļamerikas. Šī tendence varētu mainīties līdz ar situācijas uzlabošanos ASV mājokļu tirgū. Atjaunojoties māju būvniecības aktivitātei un pieprasījumam pēc vietējiem zāģmateriāliem, saasināsies arī konkurence par koksnes resursiem, veicinot gan zāģbaļķu, gan zāģmateriālu cenu paaugstināšanos.

 

Avots:www.joc.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *