SIA “Ošukalns” – Zelta čiekura balvas ieguvējs par inovatīvu uzņēmējdarbību

Sākotnējo darbību SIA „Ošukalns” uzsāka kā neliela mežizstrādes firma. Domājot par tālākām attīstības iespējām, izveidota zāģētava, pieaicināti speciālisti, un vienā momentā „Ošukalns” kļuva par Latvijas mērogā diezgan lielu lapu koku koksnes taras materiālu ražotāju – mēnesī gatavoti 3 – 4 tūkstoši kubikmetru gatavās produkcijas. Piecpadsmit gadu darbības laikā kompānija strauji attīstījās un izveidoja jaunas nozares, kā rezultātā SIA „Ošukalns” kļuvusi par daudznozaru kompāniju un šobrīd nodarbojas gan ar kokapstrādi, gan ceļu būvi, dabīgo izrakteņu ieguvi, nekustamiem īpašumiem, kravas auto rezerves daļu tirdzniecību un kravas auto piekabju pārbūvi, un siltumenerģijas ražošanu.

Šogad meža nozares augstāko apbalvojumu – Zelta čiekuru – SIA „Ošukalns” saņēma nominācijā Par inovatīvu uzņēmējdarbību. Pasaules mērogā gan uzņēmuma ieviestā tehnoloģija droši vien nav nekas pārāk inovatīvs, bet uzņēmuma līmenī – noteikti. Arī Latvijas un Baltijas reģiona līmenī tā ir līdz šim nebijusi tehnoloģija. Runa ir par pagājušajā gadā uzņēmumā uzstādīto biomasas koģenerācijas termoelektrocentrāli, kas darbojas pēc sintētiskās eļļas noslēgtā iztvaikošanas cikla (ORC) principa. Šādas tehnoloģijas, kurā siltums un elektrība tiek iegūta tieši no koksnes, līdz šim Latvijā nebija.

Lai attīstītu arī kokapstrādes sektoru, pirms 3 – 4 gadiem modernizēta zāģētava un uzstādīts jauns, moderns lentzāģis. Nesen iegādāts darbgalds, kas ļauj no apdares dēļiem atdalīt mīksto koksnes šķiedru, tādā veidā tos mākslīgi novecinot. Ņemot vērā, ka, pārstrādājot lapu koku koksni, iegūts diezgan daudz taras materiālu, iegādāti palešu ražošanas darbgaldi, kas uzņēmumam ir pilnīgi jauns produkts. Pārdomāt zināmā mērā lika tieši krīze – ja otrās, trešās šķiras dēļus vairs nav iespējams pārdot, bet, tos nedaudz apstrādājot un iestrādājot paletē, pieprasījums ir, tiek palielināts uzņēmuma gatavās produkcijas iznākumu, stāsta uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Aigars Nitišs. Taču pamatprodukts kokapstrādē joprojām ir pirts apšuvuma dēlīši. Lai saglabātu patērētāju interesi, tiek eksperimentēts ar termiski (līdz 200 C°) apstrādātu koksni. Cilvēkiem ļoti patīkot uzņēmuma ražotie mākslīgi novecinātie apdares dēlīši. Liela uzmanība tiek veltīta neliela garuma apšuvuma dēlīšiem, kas var tikt izmantoti mēbeļu sagatavēs. Šim mērķim izveidots atsevišķs uzņēmums „NDB Timber”, kas strādā  Jēkabpils kokapstrādes uzņēmējdarbības parkā.

Gatavā produkcija eksportēta uz dažādām pasaules valstīm, tostarp arī uz Āziju – Ķīnu, Taivānu, Vjetnamu. Nelielās partijās arī uz ASV un Turciju, bet pamatā – uz Skandināvijas valstīm. Uzņēmums ļoti aktīvi piedalās starptautiskajās izstādēs, kas dod rezultātus. Intensīvi tiek izmantota Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras programma „Ārējo tirgu apgūšana – ārējais mārketings”. Tās ietvaros iespējams daļu ieguldītā finansējuma no ES fondiem saņemt atpakaļ. Kas attiecas uz vietējo tirgu, zināma sadarbība ar māju būvētājiem, kam nepieciešami iekšējās apdares dēlīši, ir, taču tā ir ļoti maza tirgus daļa.

Ņemot vērā, ka šogad tiek samazināts ciršanas apjoms valsts mežos, ir bažas, ka valstī varētu veidoties apaļkoku deficīts, tāpēc uzņēmums atkal atjaunojis sadarbību ar Baltkrieviju, seko līdzi cenu politikai turienes apaļkoku izsolēs, un pirmās kravas jau atvestas. Arī uzņēmumam pašam pieder mežu platības (ap 1500 ha). Krīzes gadus, kad pēc koksnes produktiem pieprasījums bija samazinājies, bet ceļu būvē vēl bija spēkā iepriekšējo gadu projekti un finansējums, uzņēmumam veiksmīgi pārvarēt ļāva pašvaldību un valsts ceļu būvniecība, un laukumu, rūpnīcu teritoriju asfaltēšana, kas ir viens no uzņēmuma darbības virzieniem. Runājot par nozares nākotni, resursu pieejamības samazināšanos un to iespējamu sadārdzināšanos, A. Nitišs skaidro – ja koksne tiek pēc iespējas tālāk pārstrādāta, pēc definīcijas to vajag mazāk, tāpēc tālāka pārstrāde ir tā, uz ko jātiecas.

 

Avots: Žurnāls “Baltijas Koks” (Februāris, 2012)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *