Starptautiskās Mežu pētīšanas organizāciju savienības direktoru forums Sarajevā

Š.g. 6.-8. maijā Bosnijas un Hercegovinas galvaspilsētā Sarajevā notika IUFRO (International Union of Forest Research Organisations) direktoru forums. Regulāras nacionālo mežzinātnes institūciju vadītāju sanāksmes notiek IUFRO izpētes grupas 9.02.00 – “Mežzinātnes vadība” ietvaros. IUFRO ir pasaulē vecākā un plašākā starptautiskā bezpeļņas nevalstiskā mežzinātnes sadarbības organizācija, dibināta 1892. gadā, un apvieno vairāk kā 700 starptautiskas dalīborganizācijas no 110 valstīm, tai skaitā LVMI Silava (kopš 1992. gada).

LVMI Silava kā IUFRO dalībnieka vadības pienākums ir apmeklēt šāda līmeņa sanāksmes, piedalīties diskusijās un tikties ar līdzīgu organizāciju vadību. Tieši nacionālās mežzinātnes pārstāvniecība līdzās kontaktu izveidošanai ir uzskatāma par svarīgāko šādu sanāksmju ieguvumu. IUFRO direktoru forumā piedalījās 81 dalībnieks no 60 pasaules valstīm. Visvairāk pārstāvēta bija Eiropa, forumā piedalījās arī ziemeļvalstu mežzinātnes institūciju vadība no Norvēģijas, Somijas, Zviedrijas un Igaunijas.

Foruma darba kārtība bija nosacīti strukturēta 2 daļās. Lielāko daļu laika tradicionāli aizņēma ziņojumu sadaļa. Tos sniedza gan IUFRO un citu starptautisko institūciju (piemēram, EFI (European Forest Institute)) vadītāji, gan arī zinātnisko institūciju direktori (piemēram, Polijas valsts mežzinātnes institūta direktors Tomass Zavila-Niedzvickis un Somijas mežzinātnes institūta METLA direktors Hannu Raitio.  Lielākā daļa foruma uzmanības bija veltīta tieši zinātnieku sadarbībai. Diskusijās ar foruma dalībniekiem apstiprinājās divas galvenās Latvijas mežzinātnes priekšrocības – nacionālā meža nozare, kura ir zinātnes adresāts, kā arī institūta konkurētspēja, 85% finansējuma iegūstot konkursu rezultātā. Šāds zinātnes finansējuma modelis nav raksturīgs nevienai valstij, tai skaitā, piemēram, Somijai, kuras mežzinātnes institūta METLA ikgadējais budžets – 56 milj. EUR – , galvenokārt veidojas no valsts budžeta dotācijas. Latvijā izveidotā mežzinātnes un meža nozares sadarbība pasaules mežzinātnes izpratnē ir unikāla. Daudzi foruma dalībnieki tieši meža nozares un meža zinātnes sadarbību uzskata par nesasniedzamu mērķi un pret to izturas vienaldzīgi. Foruma laikā tā dalībnieki iepazinās ar Bosnijas un Hercegovinas – vienas no jaunākajām un nabadzīgākajām Eiropas valstīm – meža jomu. Mežainums šajā valstī ir vismaz 56 %, pamatā Balkānu kalnu reģionos. Liela daļa mežu pieder valstij, bet tiek netiek apsaimniekoti uz komercdarbības pamata un mežzinātne nesaņem pasūtījumu no meža nozares. Tomēr tas netraucē Bosnijā un Hercegovinā uzturēt 4 universitātes ar (četrām) Mežsaimniecības fakultātēm. Tajā pašā laikā Bosnijā un Hercegovinā nav neatkarīgu meža pētniecības centru, kuru pamatdarbība ir mežzinātne.

 

Avots:www.silava.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *