Dienas Bizness: Eiropā meža īpašnieku kooperatīvi ir būtisks spēks

“Dienas Bizness” vēsta, ka meža īpašnieku kooperatīvi ir plaši izplatīta parādība Eiropā, turklāt vairāku Ziemeļvalstu meža īpašnieku kooperatīvu atvases strādā arī Latvijā. Par to liecina Zemkopības ministrijas pētījums par mežu īpašnieku kooperāciju ārzemēs. Dati rāda, ka Somija, Zviedrija un Norvēģija ir tās trīs valstis, kurās meža īpašnieku kooperācija ir sasniegusi vislabākos rezultātus. Tiesa, katrā no šīm valstīm kooperatīvi ir izvēlējušies samērā atšķirīgu darbības stratēģiju.

Igaunijā meža īpašnieku kooperācija aktīvi sākta atbalstīt kopš 2008.gada. Pētījums rāda, ka Igaunijā privātajiem meža īpašniekiem ir iespēja koksni pārdot ar Meža īpašnieku asociāciju (FOA) vai kooperatīvu palīdzību. Izmantojot FOA starpniecību, meža īpašniekiem iespējams pārdot nelielu koksnes daudzumu. Valsts katrai asociācijai sniedz atbalstu, ja gadā tai ir vairāk nekā 80 biedru. No 2012.gada asociācija vai kooperatīvs saņem atbalstu par katru nocirsto kubikmetru – 0,26 eiro.

Somijā dominē kooperatīvs Metsäliitto Osuuskunta, kurā iesaistījušies 131 000 meža īpašnieku. Šis kooperatīvs radījis milzīgu koksnes pārstrādes industriju, kuru pilnībā vai daļēji arī kontrolē. Pats kooperatīvs nodarbojas ar koksnes tirdzniecību, mežu apsaimniekošanu, kā arī akciju turēšanu pārstrādes uzņēmumos. Caur kooperatīvu gadā iziet ap 30 miljoni kubikmetru koksnes. Ar finiera un saplākšņa ražošanu nodarbojas Finnforest, ar celulozes ražošanu – Metsä-Botnia, ar papīra ražošanu – M-real, bet higiēnas preču ražošanu – Metsä-Tissue. Kooperatīva un saistīto uzņēmumu apgrozījums 2009.gadā bija 5 miljardi eiro.

Sākotnēji Zviedrijā kooperatīvi nodarbojušies ar kopīgu koksnes tirdzniecību. 20 gadus vēlāk valstī darbojās jau 35 kooperatīvi. Šobrīd darbojas četri meža īpašnieku kooperatīvi, kuros iesaistījušie 107 369 mežu īpašnieki un kopējā apsaimniekotās zemes platība sastāda 6,4 miljonus hektāru (54% no kopējās privāto mežu īpašnieku apsaimniekotās platības). Pēc Zemkopības ministrijas datiem, visiem Zviedrijas kooperatīviem pieder savas kokzāģētavas, savukārt ar celulozes ražošanu nodarbojas tikai Södra Skogsägarna, kura apgrozījums, pēc 2007.gada datiem, bija 2,5 miljardi eiro.

Norvēģijā darbojas astoņi meža īpašnieku kooperatīvi, kuru biedriem pieder 3,5 miljoni hektāru produktīva meža (58% no privātajiem mežiem). 2007.gadā no kooperatīvu biedriem tika iepirkti 8,6 miljoni kubikmetru koksnes (75% no valstī nocirstā apjoma). Tā kā šie kooperatīvi savā kontrolē esošu pārstrādes industriju nav veidojuši, to kopējais apgrozījums 2007.gadā bija tikai 340 miljoni eiro. No lielajiem uzņēmumiem to daļējā kontrolē atrodas tikai Moelven Industrier. Norvēģijas mežrūpniecības gigantā Norske Skog kooperatīviem pieder 17% akciju. Saskaņā ar Starptautiskās Kooperatīvu alianses datiem, no 300 pasaulē lielākajiem kooperatīviem 62 atrodas ASV, 45 Francijā, 33 Vācijā un 28 Itālijā. Eiropā darbojas pavisam ap 160 000 kooperatīvo sabiedrību, kurās ir 123 miljoni biedru.

Arī Latvijā nelielie mežu īpašnieki gaida iespēju dibināt mežu īpašnieku kooperatīvus, taču attiecīgie grozījumi iestrēguši Saeimā. Klupšanas akmens grozījumiem Kooperatīvo sabiedrību likumā, kas būtībā paredz pielīdzināt meža īpašnieku kooperatīvus lauksaimnieku kooperatīviem un tiem piešķirt arī tādu pašu stimulu – uzņēmumu ienākuma nodokļa atlaidi, nosakot šādiem kooperatīviem UIN likmi 0% apmērā. Savukārt pirmais Latvijā izveidotais mežu īpašnieku kooperatīvs LPKS Mežsaimnieks jau sācis rīkoties, un pirmās apaļkoksnes kravas jau realizētas. Kooperatīvā apvienojušies 15 mežu īpašnieki ar kopējo meža platību teju 2000 hektāru.

 

Avots: “Dienas Bizness” (17.05.2012)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *