Ārzemju tirgi sabremzējoties rauj līdzi arī mēbeļu ražotājus

Lielāko ārējo tirdzniecības partneru nogaidīšanas dēļ asociācijas “Latvijas Mēbeles” šā gada pirmā ceturkšņa neto apgrozījuma pieaugums ir tikai 1,8%, vēsta laikraksts “Dienas Bizness”. Lai arī kopumā uzņēmumi ir spējuši radīt nelielu plusiņu, tas ir, 0,21 miljona latu jeb 1,8% apmērā salīdzinājumā ar analogu laiku pērn. Tomēr daudziem uzņēmumiem apgrozījums šogad ir nedaudz mazāks kā 2011. gada pirmajā ceturksnī. Jāņem vērā, ka asociācijas “Latvijas mēbeles” uzņēmumu kopējais eksports šā gada pirmajā ceturksnī bija sarucis par 1% salīdzinājumā ar pērn analogā laikā iespēto. “Latvijas Mēbeles” izpilddirektors Andris Plezers gan norāda, ka šobrīd daudzi uzņēmumi cer uz situācijas izmaiņām gan Latvijas iekšējā, gan arī lielāko mēbeļu patērētājvalstu tirgos.

Izņēmums nav arī viens no lielākajiem mēbeļu ražotājiem SIA “Daiļrades koks”, kurš piedzīvoja nelielu neto apgrozījuma kritumu. „Šā gada pirmajā ceturksnī esam strādājuši faktiski ar tādu pašu neto apgrozījumu kā pērn, jo kritums ir tikai par 1,9%,” situāciju vērtē uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Andris Jansons. Viņš gan norāda, ka Eiropas mēbeļu tirgos ir iestājusies sava veida stagnācija. „Ir pasūtījumi un tos izpildām, tomēr arvien vairāk kā ražotāji izjūtam pircēju nogaidīšanas politikas rezultātu, jo, sarūkot mazumtirdzniecības apjomiem, samazinās arī pasūtījumi,” tā A. Jansons. Arī vairāki citi mēbeļu ražotāji norādījuši, ka šādas nogaidīšanas politika ir rezultāts ļoti daudzām neskaidrībām tieši politiskajā plāksnē, tāpēc nepārsteidz prognozes par salīdzinoši stagnējošu vasaru. Tiesa, ir uzņēmumi, kuri savu neto apgrozījumu šogad spējuši kāpināt vairāk nekā 10% apmērā. Procentuāli vislielāko pieaugumu rāda AS „Elīza-K” – par 17,4%, SIA „Dižozols Plus” – par 16,8%, SIA „Bolderāja serviss” – par 15,5%.

„Neto apgrozījuma pieauguma pamatā ir mēbeļu eksporta pieaugums,” skaidro SIA „Bolderāja serviss” valdes priekšsēdētājs Arvis Purs, piebilstot, ka uzņēmums spējis izmantot daudzu biroja mēbeļu ražotāju izstāšanos no tirgus ekonomiskās krīzes laikā. Pēc viņa teiktā, masīvkoka mēbeļu ražotāji ļoti strauji no krīzes spēka sāka atgūties jau pērn. Šogad uzņēmumam izdevies būtiski palielināt mēbeļu eksportu uz Zviedriju; mazāk – uz Igauniju un Lietuvu. Tāpat saražoto mēbeļu pārdošanu uz ārvalstīm izdevies palielināt tādiem uzņēmumiem kā SIA „Marks M”, SIA „Sencis”, AS „Elīza-K” un SIA „Dižozols Plus”.

2012.gada pirmajā ceturksnī asociācijas uzņēmumu kopējais neto apgrozījums bija 11,8 miljoni latu (2008.g. – 14,0 milj. latu). Ar 2,26 miljoniem latu, kas ir par 1,9% mazāk nekā gadu iepriekš, lielākais asociācijas uzņēmums ir „Daiļrades koks”, kam seko AS „Elīza-K” ar 1,39 miljoniem latu (+17,4%) un SIA „Pinus GB” ar 1,26 miljoniem latu (+8,1%).

 

Avots: “Dienas Bizness” (21.05.2012)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *