Meža īpašnieki sagaida valdības deklarācijā doto solījumu izpildi

Šodien Saeimā otrajā lasījumā skatīs likumprojektu Grozījumi kooperatīvo sabiedrību likumā, kas paredz uz privāto mežu īpašnieku kooperatīviem attiecināt tos pašus nosacījumus, kādi šobrīd tiek piemēroti lauksaimniecības kooperatīviem, t.sk., uzņēmuma ienākuma nodokļa atlaidi. Debates par šo jautājumu Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijā ir norisinājušās astoņās sēdēs un šodienas balsojums parādīs mūsu Saeimas deputātu vēlēšanos atbalstīt Latvijas privātās mežsaimniecības efektivitātes paaugstināšanu, turklāt, tas ilgtermiņā varētu dot pozitīvu ietekmi uz valsts budžetu.

Šis jautājums ir par strukturālām reformām privātajā mežsaimniecībā ar mērķi palielināt tās efektivitāti. Ņemot vērā Latvijas privāto meža īpašumu sadrumstalotību, nav cita veida, kā palielināt tās efektivitāti kā meža īpašniekiem apvienojoties kooperatīvā, tādējādi ļaujot pārdot koksni un iegādāties nepieciešamos mežsaimnieciskos pakalpojumus izdevīgāk, palielinot racionālu saimniekošanu nodrošinošo mežsaimniecisko aktivitāšu apjomu. Daļa īpašumu netiek apsaimniekoti vispār īpašnieku zināšanu un laika trūkuma dēļ. Kā negatīvas sekas šādai situācijai šobrīd ir neracionāla zemes izmantošana, kā arī lēmuma pieņemšana par sava īpašuma pārdošanu. Šodienas balsojums varētu būt pirmais signāls no valdības, kas ļautu meža īpašniekiem cerēt uz izmaiņām un darboties, lai Latvijas lielākais resurss – mežs – paliktu viņu rokās un tiktu efektīvi apsaimniekots.

Iepriekšējās komisijas sēdēs meža nozares organizāciju pārstāvji ir vairākkārt argumentējuši potenciālos ieguvumus no privāto meža īpašnieku kooperācijas attīstības gan meža īpašniekiem, gan visai meža nozarei kopumā. Attīstoties meža īpašnieku kooperācijai Latvijā, privāto meža īpašniekiem rastos iespēja izdevīgāk iepirkt pakalpojumus un izdevīgāk pārdot saražotos koksnes produktus. Savukārt kokrūpniecības nozare iegūtu stabilāku un prognozējamāku koksnes plūsmu no privātajiem mežiem.

 

Avots:”Nozare.lv”

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *