Saeima atbalstījusi meža īpašnieku kooperatīvu veidošanu

Lai veicinātu efektīvāku privāto mežu platību apsaimniekošanu, Saeima šodien, 24.maijā, otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus Kooperatīvo sabiedrību likumā, kas paredz iespēju veidot mežu īpašnieku kooperatīvus. Ierosinājums saistīts arī ar centieniem mazināt mežu izpārdošanu ārzemniekiem, kas notiekot pastarpināti.

Saskaņā ar ZM izstrādātajiem likuma grozījumiem tiks ieviests jauns kooperatīvās sabiedrības veids – mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība, kas, tāpat kā lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības, varēs pretendēt uz uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) atvieglojumiem. Likumprojekts UIN atvieglojumus paredz piemērot tikai atzītām kooperatīvām sabiedrībām ar nodrošinātiem atbilstības kritērijiem un uzraudzību. Meža nozares kooperatīvu iedibināšanas mērķis ir ne tikai apvienot meža īpašniekus kopīgai meža apsaimniekošanai un iegūtās koksnes realizācijai, bet arī samazināt ēnu ekonomikas apjomu, jo kooperatīvu iepirktie pakalpojumi un realizētā koksne būs legālā apritē.

Pašreizējā situācijā mazu meža īpašumu īpašniekiem ir problēmas izdevīgi iepirkt pakalpojumus (meža apsaimniekošanas plānošanu, atjaunošanu, kopšanu) un pārdot produkciju – realizējamās koksnes apjomi ir mazi un līdz ar to daudzi meža īpašnieki ir atkarīgi no uzpircējiem un starpniekiem. Īpašniekam ar mazu meža īpašumu neatmaksājas iegādāties savu tehniku un darba aizsardzības līdzekļus, jo tie ir dārgi. Rezultātā mazo meža īpašumu ekonomiskā dzīvotspēja un meža apsaimniekošanas līmenis ir nepietiekams – tas motivē šo īpašumu pārdot, kā rezultātā meži lielos apjomos nonāk ārvalstu uzpircēju vai tiem Latvijā piederošo uzņēmumu īpašumā.

„Līdz ar šiem grozījumiem kooperatīvu likumā no aprites netiks izņemts neviens nodokļu maksātājs. Ar meža kooperatīvu veidošanos prognozējam aktīvāku privāto mežu apsaimniekošanu. Turklāt palielināsies šajā nozarē nomaksāto nodokļu apjoms. Meža īpašniekiem, apvienojoties kooperatīvos, būs iespēja ilgtspējīgi un ar peļņu apsaimniekot savus īpašumus un daudziem meža īpašniekiem savi meži vairs nebūs jāpārdod uzpircējiem. Tas būs nozīmīgs solis labklājības līmeņa celšanā lauku reģionos, pie tam iegūs arī meža nozare, valsts ekonomika un dabas aizsardzība kopumā, jo koksnes pārstrādātājiem būs stabili un prognozējami partneri un tas perspektīvā ļaus iesaistīt mežsaimnieciskajā apritē pašlaik neapsaimniekotos privātos mežus,” nepieciešamību sekmēt mežsaimniecības kooperatīvu veidošanu pamato zemkopības ministre Laimdota Straujuma.

 

Avots:www.zm.gov.lv

www.saeima.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *