Skujkoku zāģbaļķu cenu indekss pasaules tirgū pazeminājies vēl par 2,7%

Skujkoku zāģbaļķu cenas visos “Wood Resource Quarterly” apsekotajos pasaules reģionos 2012.gada pirmajā ceturksnī turpināja pazemināties. Gan ASV dolāru izteiksmē, gan citu valstu vietējā valūtā. Rezultātā globālais skujkoku zāģbaļķu cenu indekss (GSPI) noslīdēja līdz atzīmei – 86,90 ASV dolāri par kubikmetru, kas ir par 2,7% mazāk nekā iepriekšējā ceturksnī un par 8,6% mazāk nekā 2011.gada otrajā ceturksnī, kad zāģbaļķu cenu indekss sasniedza jaunu visu laiku rekordu – 92,27 ASV dolārus par kubikmetru. Galvenie iemesli, kuru dēļ zāģbaļķu cenas pirmajā ceturksnī pazemināšanājās, bija mazāks zāģmateriālu pieprasījums vairākos Eiropas tirgos un baļķu importa samazināšanās Ķīnā.

Pasaules tirgū pazeminājušās arī celulozes ražošanai paredzēto šķiedru cenas. Lapkoku kokšķiedru cenu indekss (HFPI) attiecībā pret iepriekšējo ceturksni pazeminājās par 3,5% līdz 109,67 dolāriem par žāvētās produkcijas tonnu, savukārt skujkoku šķiedru cenu indekss (SFPI) – par 0,4% līdz 104,88 dolāriem par žāvētās produkcijas tonnu. Okeānijā, Čīlē un ASV dienvidu daļā skujkoku šķiedru cenu indekss pirmajā ceturksnī pieauga, turpretī Eiropā, Kanādas rietumos un Japānā – samazinājās. Salīdzinājumā ar rekordaugstajām cenām 2011.gada otrajā ceturksnī,  lapkoku šķiedru cenu indekss krities par 5,8% un skujkoku šķiedru cenu indekss  – par 4,2%.

Pasaulē saražotās tirgus celulozes apjoms gada pirmajos divos mēnešos salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu samazinājās par 1,9% (t.sk. Rietumeiropā un Ziemeļamerikā – par 3%). Lapkoku balinātās tirgus celulozes (BHKP) cenas 2012.gada pirmajos četros mēnešos paaugstinājušās straujāk nekā skujkoku celulozes (NBSK) cenas. Eiropā šā gada aprīlī lapkoku celuloze maksāja vidēji 760 dolārus par tonnu (par 85 dolāriem vairāk nekā gada sākumā), savukārt ASV – 820 dolārus par tonnu (par 50 dolāriem vairāk nekā janvārī). Skujkoku celulozes cenu pieaugums šai laika periodā bija mērenāks – aptuveni 30 dolāru apmērā.

Pēc strauja zāģmateriālu pieprasījuma krituma 2008. un 2009.gadā, skujkoku zāģmateriālu tirdzniecības apjomi pēdējo divu gadu laikā pasaules tirgū palielinājušies par 25%. Tuvajos Austrumos un Ziemeļāfrikā, kur 2010.gadā tika importēts par 36% vairāk zāģmateriālu nekā 2007.gadā, pieprasījumu sekmējusi lielāka aktivitāte būvniecības nozarē. Taču 2011.gadā šīs pozitīvās tendences tālāku attīstību pārtrauca revolūcija Ēģiptē, pilsoņu karš Lībijā un nemieri Alžīrijā. Ķīnā skujkoku zāģmateriālu ievedums pirmajā ceturksnī šogad palielinājies par 3%, sekmējot zāģmateriālu cenu pieaugumu ASV un Kanādā, kas sasniegušas augstāko līmeni kopš 2011.gada sākuma. Savukārt Japānā zāģmateriālu cenas dolāru izteiksmē nepārtraukti pazeminājušās jau sešus mēnešu pēc kārtas.

Kokskaidu granulu eksports no Ziemeļamerikas uz Eiropu jau četrus gadus audzis praktiski katru ceturksni, 2011.gada pēdējā ceturksnī sasniedzot jaunu rekordu – gandrīz 600 000 tonnu. Neskatoties uz salīdzinoši siltajiem laika apstākļiem  un vājo pieprasījumu Centrāleiropā, granulu cenas Vācijā, Austrijā un Zviedrijā ziemas mēnešos šogad kopumā paaugstinājušās.

 

Avots:www.img.scoop.co.nz

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *