Rumānijas zāģmateriālu ražotājiem cenas maijā paaugstināt neizdodas

Neskatoties uz kopumā apmierinošu pieprasījumu tradicionālajos eksporta tirgos, maijā Rumānijas lapu koku zāģmateriālu ražotājiem pārdošanas cenas paaugstināt bija praktiski neiespējami. Centienus panākt augstākas zāģmateriālu cenas ražotāji pamato ar lielākām izmaksām augstāku apaļkoku iepirkuma cenu un kravu pārvadājumu likmju dēļ.

Pieprasījums pēc Rumānijā ražotiem bērza zāģmateriāliem līdz maija vidum kopumā saglabājās apmierinošs. Pēc tirgus dalībnieku sniegtās informācijas, liels pieprasījums galvenokārt bija Āzijā, Ziemeļamerikā un Tuvajos Austrumos. Piemēram, atkal palielinājušās piegādes uz Sīriju, neskatoties uz tur valdošajiem nemieriem. Tirdzniecības apjomi citās Ziemeļāfrikas un Tuvo Austrumu valstīs kopumā saglabājās nemainīgi iepriekšējos mēnešos sasniegtajā līmenī. Tāpat stabils eksports maijā saglabājies uz Ķīnu, lai arī turienes pircēji, nespējot panākt cenu pazemināšanu, arvien vairāk sākuši iepirkt zemākas kvalitātes un attiecīgi lētākus bērza zāģmateriālus. Savukārt uz Centrālo un Rietumeiropu, kas Rumānijas zāģmateriālu ražotājiem ir salīdzinoši mazāk nozīmīgs pārdošanas reģions, piegādes apjomu palielināšanās tuvākajā nākotnē nav gaidāma, tā kā atšķirība starp ražotāju piedāvāto un cenu, kādu gatavi maksāt pircēji, ir pārāk liela. Ļoti zems pieprasījums pēc svaigi zāģētiem bērza zāģmateriāliem ir arī vietējā tirgū. Turpretī pieprasījums pēc Rumānijā ražotiem ozola zāģmateriāliem nozīmīgākajos pārdošanas tirgos Eiropā saglabājies apmierinošs. Īpaši aktīvāk tiekot tirgoti sortimenti parketa ražošanai.

Paaugstinātais pieprasījums pēc lapu koku zāģbaļķiem Rumānijā sekmējis to cenu pieaugumu maija mēnesī par aptuveni 20% salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu gadu iepriekš. Pēdējo pāris mēnešu laikā bērza koksnes segmentā pircēju konkurenci saasināja gan dažu mazāku zāģētavu pāreja no skujkoku uz bērza baļķu pārstrādi, gan šo baļķu eksports uz Ķīnu. Savukārt pēc A/B kvalitātes ozola baļķiem pieprasījums ir atbilstošs piedāvājumam. Maija beigās bērza zāģbaļķu vidējā cena pie meža ceļa Rumānijā sasniedza 80 – 100 EUR/m3 (augstākā cena – 160 EUR/m3) un A/B kvalitātes ozola baļķu (garumā līdz 4m) pārdošanas cena – 200 – 250 EUR/m3.

 

Avots: “EUWID Wood Products and Panels” (23.05.2012)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *