Uzņēmumu reputācijas topā nozaru griezumā līderos izraujas kokrūpniecība

Šogad laikraksta “Diena” un “Nords Portell Novelli” veidotajā Uzņēmumu reputācijas topā nozaru griezumā notikušas diezgan lielas pārmaiņas. Proti, pirmo reizi astoņu gadu tautsaimniecības nozaru reputācijas topa tapšanas vēsturē par līderi izvirzījusies koksnes un koka izstrādājumu ražošanas nozare, apliecinot, ka Latvija ir un būs mežu lielvalsts – vai vismaz to, ka tā uzskata aptaujas respondenti.

Šobrīd mežsaimniecības nozare ir vienīgā valsts tautsaimniecības nozare ar pozitīvu importa-eksporta bilanci, kas ir viens no būtiskākajiem vilcējspēkiem Latvijas ekonomikas attīstībai. Jāmin, ka pagājušais gads meža nozarei ļāva uzstādīt rekordu eksporta ienākumu jomā Latvijas neatkarības vēsturē. Pagājušajā gadā nozares kopējais eksporta ienākums sasniedza 1,2 mljrd. Ls, savukārt 2010. gadā tas bija 1,02 mljrd. Ls. Pērn turpinājās ne tikai meža nozares strauja atgūšanās no 2009. gada krīzes, bet arī 2010. gadā aizsākušies procesi. Proti, vairāki privātmežu īpašnieki norādīja uz ārvalstu kapitāla vietējo meitas un mazmeitas kompāniju milzīgajām aktivitātēm meža zemes pirkšanā. Vienlaikus tiek atzīts, ka viņiem pašiem nepietiek finanšu resursu, lai varētu iegādāties ievērojamas meža zemju platības. Pēdējie pētījumi norāda, ka Latvijas mežu platība tikai pieaug un tie tiek ilgtspējīgi apsaimniekoti, kas vieš pārliecību – tuvākajos gados reputācijas topā kokapstrādes uzņēmumu būs arvien vairāk un tie ieņems vēl augstākas pozīcijas.

“Īpašu gandarījumu sniedz apziņa, ka meža nozares reputācijas izaugsme ir nevis kāda viena uzņēmuma sasniegums, bet pozitīvās pārmaiņas veicinājuši visi nozarē strādājošie, ko, acīmredzot, pamanījusi un novērtējusi arī sabiedrība,” norāda Latvijas Kokrūpniecības federācijas izpilddirektors Kristaps Klauss. Latvijas meža nozare ir izcēlusies ar to, ka pat krīzes laikā tai ir izdevies saglabāt stabilu un prognozējamu darba vidi strādājošajiem, tādējādi piesaistot arī lielu interesi starp jauniešiem, kuri aizvien vairāk izvēlas studēt meža zinātnes.

Svarīgi, ka meža nozares pienesums valsts ekonomikai nav palicis tikai avīzēs izlasāmu ciparu formātā, bet to var novērtēt arī plašs sabiedrības loks reģionos, kur nozares uzņēmumi paralēli darba vietu nodrošināšanai regulāri veicina vietējā mēroga kultūras un sociālās aktivitātes.

“Mēs līdzīgi kā skudras kopīgiem spēkiem esam uzcēluši varenu būvi, kur katrs no savas puses ir ielicis kādu mazumiņu, bet rezultātā visi kopā esam ieguvuši ļoti daudz,” uzsver K.Klauss.

 

Avots: Biznesa žurnāls “Lietišķā Diena” (13.06.2012)

Biedrība “Latvijas Kokrūpniecības federācija”

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *