Latvijā taps jauna būvmateriāla – liela izmēra līmēto masīvkoka paneļu rūpnīca

SIA “Cross Timber Systems” uzsākusi investīciju projektu, lai izveidotu rūpnīcu, kas ražos jaunu būvmateriālu – liela izmēra masīvkoka paneļus no krustām līmētiem žāvētiem dēļiem. Jaunā produkta noieta tirgus būs Skandināvija un Rietumeiropa, kur šādi paneļi jau tiek izmantoti, būvējot daudzstāvu ēkas līdz 9 stāvu augstumam, informē SIA “Cross Timber Systems” pārstāvis Roberts Dlohi.

Masīvkoka paneļiem ir noteiktas priekšrocības pret citiem analoga galarezultāta būvmateriāliem. Masīvkoka paneļu būvkomplekts pēc izmaksām ir salīdzināms ar saliekama dzelzsbetona paneļu būvkomplektu, bet šajā gadījumā tiek ietaupītas transportēšanas izmaksas, jo koka paneļi ir vieglāki. Savukārt, jauno sistēmu salīdzinot ar mūra un monolītā dzelzsbetona paneļu konstrukciju, vismaz par 30% tiek samazināts ēkas karkasa būvniecības laiks. Interesanti, ka viena no šo masīvkoka paneļu īpašajām priekšrocībām ir to ugunsnoturība, kas pārsniedz betona un metāla konstrukciju ugunsnoturību.

Jauno krustām līmētu liela izmēra masīvkoka paneļu ražotni veido SIA “Cross Timber Systems”, kurā ir apvienojies Latvijas privātais finanšu kapitāls ar rūpnieciskās ražošanas un koka māju būves ilggadēju pieredzi, ko iegulda Roberts Dlohi un Māris Avotiņš. SIA “Zemgales Tehnoloģiskais Centrs”, ko vada Māris Avotiņš, jau vairāk kā 20 gadus ražo saliekamas koka karkasa mājas, ko sekmīgi piegādā un montē gan Skandināvijas valstīs, gan Vācijā, Dānijā, Francijā, Spānijā, Holandē un Šveicē. Māris Avotiņš ir arī viens no biedrības “Latvijas koka būvniecības klasteris” dibinātājiem, kuras mērķis ir veicināt Latvijas koka māju ražotāju sadarbību un koka būvniecības uzņēmumu eksportspēju.

Produktu ir izveidojuši Austrijas kokapstrādes tehnoloģiju pētnieki, kuri pirms vairāk kā desmit gadiem izvirzīja uzdevumu izveidot augstas pievienotās vērtības būvmateriālus no koka, kas konkurētu segmentā, kurā līdz tam bija izmantoti tikai mūra, metāla un betona izstrādājumi. Attīstības darbu rezultātā ir izveidota būvniecības sistēma no liela izmēra krustām līmētu masīvkoka paneļiem lietošanai daudzstāvu ēku būvniecībā. Šodien šī būvniecības sistēma ir ieguvusi atzinību un augošu pielietojumu praktiski visā Rietumeiropā, strauja pielietojuma attīstība notiek Kanādā un ASV. Pašlaik Eiropā un citur pasaulē masīvkoka paneļus lieto gan daudzstāvu dzīvojamo ēku, gan sabiedrisko ēku būvniecībā. Piemēram, Vankūverā, Kanādā pašlaik tiek projektēta 30 stāvu ēka, Norvēģijā Kirkenes pilsētā plānota 16 stāvu ēkas būvniecība, un Dornbirnā, Austrijā plānota 20 stāvu ēkas būvniecība. Zinot, cik nopietnas ir Eiropas drošības prasības minētajiem ēku tipiem, var secināt, ka šo paneļu īpašības un to lietošanas perspektīvas ir lieliskas.

Nominālā rūpnīcas jauda divās maiņās tiek plānota 20 000 m3 paneļu gadā, no kuriem var uzbūvēt līdz 35 000 m2 ēku platības. Salīdzinājumam jāmin, ka Eiropā 2011.gadā tika uzbūvēti ap 800 000 m2 ēku platības no šādiem masīvkoka paneļiem, turklāt tirgus pieprasījums pēc masīvkoka paneļiem aug ap 20% gadā. Jaunā ražotne paver Latvijas arhitektiem jaunas iespējas savu ieceru piepildīšanai izmantot videi draudzīgu būvmateriālu, kurš pielietojams visdažādākajos veidos. Jaunā paneļu rūpnīca piešķirs jaunu, būtisku pievienoto vērtību Latvijas galvenajam atjaunojamajam dabas resursam – koksnei. Rūpnīcas darbība pavērs iespēju eksportēt Latvijas inženieru, konstruktoru, māju ražotāju un būvnieku darbu tirgos, kas ir jau sagatavoti un “uzsildīti”, tādejādi dodot lielisku ieguldījumu Latvijas ekonomikas izaugsmei.

 

Avots: “Nozare.lv”

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *