Ārpakalpojums – efektīvs instruments mēbeļu ražošanas uzņēmumiem

Pastiprinoties konkurencei, mēbeļu uzņēmumi arvien vairāk sāk izvērtēt savu biznesu un meklēt dažādas alternatīvas. Ekonomiskās krīzes ietekmē uzņēmumiem ļoti svarīgi ir rast veidus, kā ietaupīt un optimizēt savas izmaksas tā, lai no tā neciestu sadarbības kvalitāte ar klientiem un procesa ātra nodrošināšana. Mūsdienās dažādās jomās arvien nozīmīgāku lomu ieņem atsevišķu uzņēmumu funkciju nodošana ārpakalpojumu veicējiem. Izmantojot ārpakalpojumus, uzņēmumam jāapzinās, ka tas ir stratēģisks risinājums, jo pieņemtais lēmums spēj ilgstoši un būtiski ietekmēt visu tā darbību.

Ārpakalpojumu izmantošanai ir vairākas priekšrocības, bet lēmuma pieņemšana balstās uz menedžmenta subjektīvu vērtējumu. Pēc apjomīgas analīzes veikšanas daudzi uzņēmumi pārliecinās, ka noteiktus uzņēmuma procesus tiešām iespējams nodot trešajai pusei. Būtiska nozīme ir ne tikai ekonomiskiem aspektiem, bet arī stratēģiskiem un kvalitatīviem argumentiem. Pie ārpakalpojumu priekšrocībām var minēt, piemēram, tādus ieguvumus kā resursu ietaupījums, izmaksu samazināšanās, darbības efektivitātes uzlabošanās, daļēja atbildības nodošana u.c. Tādēļ pēc rūpīgas stratēģisko darbību izvērtēšanas Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūts (MeKA) plāno piedāvāt mēbeļu uzņēmumiem ārpakalpojumus saistībā ar mēbeļu projektēšanu: no mēbeļu skicēm līdz pilnīgi izstrādātām mēbeles montāžas un pakošanas shēmām.

Kāpēc izvēle par labu šādu ārpakalpojumu piedāvāšanai? Pamats tam ir vairāku gadu laikā iegūtās zināšanas par to, ka Latvijas mēbeļu ražošanas uzņēmumiem ir nepieciešams palīdzēt pilnveidot to piedāvāto produktu sortimenta klāstu, uzlabot esošo produktu pievienotās vērtības paplašināšanas iespējas, palīdzēt optimizēt izmaksas, uzlabojot pakalpojuma kvalitāti un pilnveidot darba kapacitāti, izmantojot profesionālās kompetences ārpus uzņēmuma.

Uzņēmumu ieguvums ir tas, ka šis ārpakalpojums ir tiešās ražošanas izmaksas un nav šāda kompetence un instrumenti jāuztur visu laiku. Turklāt legālas projektēšanas programmas nav lētas un nepārtraukti pilnveidojas, tādēļ mazāki uzņēmumi tās vieni paši nevar atļauties. Savukārt pastāvīgajiem klientiem izveidosies sava datu bāze un pakalpojuma izpildes laiks būs daudz ātrāks, jo informācija par tehnoloģiju un citu uzņēmuma specifiku jau būs pakalpojuma sniedzēja rīcībā. Līdzīgi sadarbības mehānismi jau darbojas, piemēram, Zviedrijas dienvidos.

 

Avots: Žurnāls “Baltijas Koks” (Jūnijs, 2012)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *