Jau nākamgad Latvijā tiks uzsākta daudzstāvu ēku koka paneļu ražošana

Investējot septiņus miljonus eiro (4,9 miljonus latu), SIA “Cross Timber Systems” plāno ražot lielizmēra masīvkoka paneļus, ko izmantos daudzstāvu ēku būvniecībai ārzemēs, raksta “Dienas bizness”. Plānots, ka jaunā ražotne, kura zāģmateriālus pārvērtīs produktā ar augstu pievienoto vērtību, darbu uzsāks jau nākamā gada vidū. Pēc rūpnīcas īpašnieku iecerēm lielizmēra masīvkoka paneļi no krustiski līmētiem žāvētiem dēļiem konkurēs ar citiem būvmateriāliem (metāla, monolītā un saliekamā dzelzsbetona) un tehnoloģijām (mūrēšanai) daudzstāvu ēku būvniecībā, kas aptver visas dzīves sfēras: no bērnudārziem un slimnīcām līdz daudzdzīvokļu mājām, no lauksaimniecības būvēm līdz militārajiem objektiem. Kā svarīgākā priekšrocība salīdzinājumā ar mūra un dzelzsbetona konstrukcijām tiek minēts būvniecības ātrums – no masīvkoka paneļiem ēkas struktūra tiek samontēta vismaz par 30% ātrāk nekā no saliekamā dzelzsbetona. Tāpat arī produkta priekšrocības esot salīdzinoši mazais pašsvars un ugunsizturība, kas pārsniedz metāla konstrukciju un pat dzelzsbetona izturību.

“Cross Timber Systems” ražos produkciju tikai pēc pasūtījuma konkrētiem būvprojektiem, jo jau rūpnīcā tiks izveidoti savienojuma mezgli, komunikāciju kabeļu vietas, izzāģētas logu un durvju ailas, respektīvi, tikšot ražots produkts ar augstu gatavības pakāpi, lai maksimāli saīsinātu darbu būvlaukumā. Līmētie masīvkoka paneļi varēs būt līdz 3,5 metrus augsti, līdz 14 metrus gari un 0,3 metrus biezi. “Šobrīd šādu masīvkoka plātņu ražotņu Latvijā un arī Baltijā nav, taču pieprasījums Eiropas tirgū pēc šāda produkta pēdējo gadu laikā pieaug ik gadu vidēji par 20%,” situāciju skaidro uzņēmuma līdzīpašnieks Roberts Dlohi. Viņš zina teikt, ka no šādiem materiāliem Eiropā pērn ir uzbūvēti ap 800 000 kvadrātmetru ēku un šogad šis apjoms visdrīzāk būšot vēl lielāks. “Žāvētus un pēc to stiprības šķirotus skujkoku zāģmateriālus plānojam iegādāties no Latvijā strādājošajām kokzāģētavām,” uzsver Dlohi. Viņš norāda, ka ražotne ik gadu divās maiņās varētu saražot ap 20 000 kubikmetrus masīvkoka lielizmēra paneļu, no kuriem varētu uzbūvēt ap 35 000 kvadrātmetrus ēku platības.

“Koka māju būvniecības tirgū Eiropā mēs strādājam jau daudzus gadus, un mūsu pastāvīgie pasūtītāji ar prieku uzņēma ziņu, ka sāksim piegādāt jauno masīvkoka paneļu būvkomplektus,” tā gaidāmo tirgus reakciju komentē “Cross Timber Systems” līdzipašnieks Māris Avotiņš, kas ir arī SIA „Zemgales tehnoloģiskais centrs” vadītājs un biedrības „Latvijas koka būvniecības klasteris” valdes priekšsēdētājs.

 

Lasīt vairāk: “Dienas Bizness” (21.06.2012)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *