Vācijas un Austrijas zāģētavas turpina samazināt pārstrādes apjomus

Centrāleiropas zāģētavu pārstāvji pieļauj, ka šogad Vācijā un Austrijā skujkoku zāģmateriālu ražošanas apjomu samazinājums jūnijā un jūlijā varētu būt par vidēji 15 – 20% lielāks nekā iepriekšējos gados šajā laika periodā, tādējādi abu valstu tirgos saražoto zāģmateriālu apjoms varētu sarukt par 0,9 – 1,0 miljonu kubikmetru.

Jau maijā daudzi ražotāji informēja, ka šogad vasaras mēnešos skujkoku zāģmateriālu izlaides apjomus plānots samazināt vairāk nekā citkārt. Galvenais iemesls, kādēļ zāģētavās tiek samazināti koksnes pārstrādes apjomi, ir nesamērīgi augstās zāģbaļķu iepirkuma cenas attiecībā pret skujkoku zāģmateriālu pārdošanas cenām gan Vācijā, gan ārvalstu tirgos. Šī nesamērīgi lielā izmaksu un ienākumu disbalansa dēļ daudzi ražotāji cieš ievērojamus zaudējumus, dažkārt – jau kopš 2011.gada ceturtā ceturkšņa. Papildus tam, pirmajos divos ceturkšņos attiecībā pret iepriekšējā gada pēdējo ceturksni līdz 20% apmērā pazeminājušās zāģēšanas atlieku pārdošanas cenas. Atsevišķos gadījumos ievērojamu gatavās produkcijas uzkrājumu izveidošanos līdz jūnijam zāģētavu noliktavās Centrālajā Eiropā veicinājusi arī salīdzinoši augstā ražotāju aktivitāte gada pirmajos mēnešos, neskatoties uz neproporcionālo pieprasījumu svarīgākajos eksporta tirgos Eiropā. Ņemot vērā, ka dažos reģionos šogad privātajā mežu sektorā sagatavots krietni mazāk koksnes nekā parasti, jūlijā zāģētavas plāno turpināt samazināt koksnes pārstrādes apjomus arī tirgū pieejamo zāģbaļķu deficīta dēļ. Šāda tendence izteikti vērojama, piemēram, Bavārijas austrumos. Par pārstrādes jaudu samazināšanas rezultivitāti liecinās konkurences atslābums skujkoku zāģmateriālu tirgū, taču, ņemot vērā līdz šim esošo spiedienu no citvalstu ražotājiem, tiek pieļauts, ka ar Vācijas un Austrijas zāģētavās īstenotajiem pasākumiem cerētā tirgus stabilizācija netiks panākta, ja līdzīgi nerīkosies arī zāģētās produkcijas ražotāji citviet Eiropā.

Jau ziņots, ka zāģmateriālu ražošana pirmajā ceturksnī šogad Vācijā bija vienīgais kokrūpniecības nozares sektors, kur apgrozījums samazinājās – par 3,3%. Skujkoku zāģmateriālu eksporta kritumu 11% apmērā ietekmēja piegādes apjomu samazinājums uz visiem nozīmīgākajiem tirgiem Eiropā: uz Austriju – par 23%, uz Franciju un Nīderlandi – par 12%, uz Itāliju – par 15% un uz Beļģiju – par 21%, liecina Vācijas Statistikas dienesta dati.

 

Avots: “EUWID Wood Products and panels” (06.06.2012)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *