Meža nozares kompetences centra uzsāktie pētniecības projekti

Ar mērķi paaugstināt komersantu konkurētspēju, veicinot pētniecības un rūpniecības sektoru sadarbību rūpniecisko pētījumu, jaunu produktu un tehnoloģiju attīstības projektu īstenošanā, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) administrētās Eiropas Savienības struktūrfondu programmas „Uzņēmējdarbība un inovācijas” apakšaktivitātes „Kompetences centri” ietvaros pavisam tika nodibināti seši kompetences centri – pa vienam katrā prioritārajā Latvijas tautsaimniecības nozarē. Jaunizveidotā Meža nozares kompetences centra (MNKC) darbība, kura  dibināšanā apvienojušies vadošie meža nozares uzņēmumi un zinātniskās institūcijas, saistīta ar koksnes produktu uzlabotu un inovatīvu īpašību attīstīšanu, kā arī meža resursu attīstību un pārvaldību.

Pētniecības virziens: koksnes produkti ar uzlabotām un inovatīvām īpašībām

  • Paaugstinātas ekoloģiskās vērtības koksnes materiālu izpēte. Pirmajā projekta etapā SIA “Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūta” (saīsināti – MeKA) laboratorijās tiek veikti dažādu, galvenokārt līmēto koksnes materiālu mehāniskie testi ar mērķi palielināt to pievienoto vērtību.
  • Kokrūpniecības blakusproduktu izmantošanas iespēju izpēte. Projektā uzsvars tiek likts uz divām kokapstrādes procesa blakusproduktu grupām. Viena no tām ir koksnes putekļi, kas rodas dažādu materiālu (šajā gadījumā – saplākšņa) slīpēšanas procesā. Šobrīd izplatītākais veids ir to sapresēšana enerģētiskās koksnes produktos, taču projekta ietvaros tiek meklētas arī citas izmantošanas iespējas, piemēram, kā pildviela koksnes un plastmasas kompozītmateriālos. Lai putekļus šādam mērķim varētu izmantot, tos nepieciešams homogenizēt, kas arī ir viens no projekta galvenajiem uzdevumiem. Otra projektā pētītā koksnes blakusproduktu grupa ir finiera ražošanas procesā pāri palikušās garās koksnes skaidas, lēveri un serdes, kurām pievienotā vērtība tiek meklēta, tās sašķiedrojot defibratorā.
  • Dabisko šķiedru un linšķiedru īpašību pētījums. Projekta mērķis ir veikt Latvijā audzēto dabisko šķiedru un linšķiedru īpašību pētījumu un lietojuma izpēti ar mērķi radīt jaunus inovatīvus kompozītmateriālus.
  • Koksnes kompozītmateriāli ar uzlabotām īpašībām. Projekta mērķis ir apvienot zinātnes un ražošanas kompetences, lai izvērtētu dažādu tehnoloģisko un vides faktoru ietekmi uz saplākšņa īpašībām, to uzlabošanu koksnes racionālai un videi draudzīgai izmantošanai. Projekta ietvaros varētu tikt izstrādāti saplākšņa produkti, kas slāpē elektromagnētiskos viļņus vai skaņu, kā arī ir noturīgāki pret bioloģisko ietekmi dabiskā vidē. Tāpat projektā tiek pētītas iespējas ar pārklājumiem, vakuuma un spiediena impregnēšanas paņēmieniem palielināt materiāla stiprību, ugunsizturību, kā arī bērza finieri iekrāsot ar ūdenī šķīstošiem pigmentiem, uzlabojot produkta vizuālo pievilcību.
  • Jaunas paaudzes ķīmisko produktu izstrāde saplākšņu ražošanai. Pēdējais no četriem Latvijas Finiera līdzfinansētajiem projektiem, kura ietvaros paredzēts veikt pētījumus par iespēju izstrādāt sintētiskos sveķus un to piedevas, kā arī saplākšņus ar jauna veida pārklājumiem, lai paplašinātu koksnes plātņu lietojumu, palielinātu to ekspluatācijas ilgumu, iegūtu videi draudzīgākus, mazas emisijas produktus, saglabājot tiem nepieciešamās mehāniskās stiprības īpašības, un samazinātu ražošanas procesos radušos ķīmisko atlikumu daudzumu.

Pētniecības virziens: meža kapitāla attīstīšana un apsaimniekošana

  • Metodes un tehnoloģijas meža kapitālvērtības palielināšanai. Vērienīgākais no MNKC projektiem gan ieguldītā finansējuma, gan darba apjoma ziņā. Mērķis – izstrādāt metodes un tehnoloģijas, kas veicinātu nākotnes meža vērtības palielināšanu, piedāvājot kokrūpniecībai izejmateriālu ar prognozējamu kvalitāti.
  • Biomasas un koksnes resursu modelēšanas algoritmu izpēte. Projekta ietvaros paredzēta sākotnējo algoritmu izveide apaļo kokmateriālu sortimentu iznākuma prognozēšanai. Tiks izstrādāta arī vienādojumu un koeficientu tabula faktiski saražojamā sortimentu iznākuma noteikšanai galvenajā cirtē un krājas kopšanas cirtē un radīti prognozēšanas algoritmi koku stumbru kvalitātes ietekmes novērtēšanai uz sortimentu iznākumu.

 

Lasīt vairāk: Žurnāls “Baltijas Koks” (Maijs, 2012)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *