Skandināvijas koksnes produktu ražotāju peļņas rādītāji gada sākumā joprojām vāji

Skandināvijas meža nozares koncernu apkopotie pārskati par darbības rezultātiem 2012.gada pirmajā ceturksnī neliecina, ka situācija zāģmateriālu ražošanas sektorā ir uzlabojusies. Augstāki apgrozījuma un peļņas rādītāji ir tikai atsevišķiem uzņēmumiem, savukārt lielākais vairums uzņēmumu peļņas rādītājus zāģmateriālu ražošanas sektorā joprojām raksturo kā neapmierinošus. Kā viens no galvenajiem negatīvajiem aspektiem tiek minēts līdzsvara trūkums starp zāģmateriālu piedāvājumu un  pieprasījumu, kas vērojams lielākajā daļā Eiropas valstu tirgos (īpaši Lielbritānijā), kā arī zemais pārdošanas cenu līmenis. Lai arī izejmateriālu cenas šogad stabilizējušās, uz gala produktu pārdošanas cenu fona tās joprojām ir augstas. Tāpat Zviedrijas kompānijas atzīmējušas, ka to konkurētspēju attiecībā pret citu valstu piegādātājiem pirmajā ceturksnī negatīvi ietekmējis nacionālās valūtas kursa tālāks kāpums.

Piemēram, Stora Enso”, kas ir viens no lielākajiem papīra, kartona, koksnes produktu un iepakojuma ražotājiem un tirgotājiem pasaulē, pārdošanas apjomi gada laikā samazinājās par 2% līdz 2,67 miljardiem eiro, peļņa  pirms procentu un nodokļu nomaksas (EBIT) samazinājās par 111 miljoniem eiro jeb 43% līdz 147,4 miljoniem eiro, savukārt tīrā peļņa – par 52% līdz 74,1 miljonam eiro. Tāpat pārdošanas apjomi un peļņa saruka salīdzinājumā ar iepriekšējo – 2011.gada ceturto ceturksni. Sadalījumā pa produktu grupām, procentuāli visvairāk gada laikā samazinājās realizētās tirgus celulozes un koksnes produktu apjomi – par 16,6% (līdz 261,0 tūkst. tonnu) un 6,8% (līdz 1,15 milj.m3). Lai samazinātu gatavās produkcijas noliktavu krājumus, papīra un kartona ražošanas apjomi pirmajā ceturksnī tika samazināti par 7% un zāģēto kokmateriālu ražošanas apjomi – par 10%. Koka izstrādājumu, būvniecības inovāciju, interjera dekoru un cietā biokurināmā ražošanas struktūrvienības „Building and Living” pārdošanas ienākumi gada pirmajā ceturksnī samazinājās par 7% līdz 381,2 miljoniem eiro, savukārt operatīvā peļņa pirms procentu, nodokļu un amortizācijas atskaitījumiem (EBITDA) samazinājās uz pusi, sastādot 11,3 miljonus eiro. Otrajā ceturksnī „Stora Enso” prognozē nedaudz augstākus pārdošanas apjomus, savukārt EBIT rādītājs, sagaidāms, saglabāsies nemainīgs, ņemot vērā dīktstāves vairākās Eiropas rūpnīcās saistībā ar apkopes pasākumiem ražošanas izmaksu samazināšanas nolūkā.

Somijas koncerna “Metsä Group” pārdošanas apjomi šā gada pirmajā ceturksnī samazinājās vēl vairāk – teju par 120 miljoniem eiro jeb par 8,5% līdz 1,28 miljardiem eiro, un tīrie ienākumi pirms vienreizējo izmaksu posteņu atskaitījumiem (non-recurring items) – par 60% līdz 52 miljoniem eiro, kas saistīts ar plašajiem šajā laika periodā īstenotajiem biznesa restrukturizācijas pasākumiem. Mazāku kartona pārdošanas apjomu un zemāku celulozes cenu dēļ koncerna struktūrvienību „Metsä Board” un „Metsä Fibre” pārdošanas apjomi gada griezumā samazinājās par attiecīgi 20% un 4%. Tāpat samazinājās arī „Metsä Wood” pārdošanas apjomi – par 6,7% līdz 222 miljoniem eiro, kā arī šīs struktūrvienības peļņa pirms procentu, nodokļu un amortizācijas atskaitījumiem – par 14% līdz 12 miljoniem eiro. Taču jau otrajā ceturksnī, palielinoties būvniecības aktivitātei, kokmateriālu pārdošanas apjomi, sagaidāms, palielināsies un ienākumi – pieaugs. Ar mazākiem pārdošanas apjomiem – 1,07 miljardu kronu apmērā, kas ir aptuveni 120,8 miljoni eiro (-3,4%) – gada pirmo ceturksni noslēdza arī viena no lielākajām Zviedrijas koksnes produktu ražotājkompānijām “Setra Group”, kas 60% no saražotās produkcijas eksportē uz Eiropu, Ziemeļāfriku, Tuvajiem Austrumiem un Japānu. Lai arī ceturksnis noslēgts ar 27 miljonu kronu (~3,1 miljonu eiro) lieliem zaudējumiem, rezultāts ir labāks nekā iepriekš tikai gaidīts, un pavisam noteikti labāks nekā 2011.gada pirmajā ceturksnī, kad kompānijas zaudējumi sasniedza 48 miljonus kronu. Taču kompānijas vadība ir pozitīvi noskaņota, vērtējot tuvākās perspektīvas – ziemas mēneši koksnes produktu industrijā ir tradicionāli salīdzinoši kluss periods, taču pieprasījuma palielināšanās eksporta tirgos un pārdošanas cenu pakāpeniska paaugstināšanās liecina, ka otrajā ceturksnī, līdz ar aktivitātes atjaunošanos būvniecības nozarē, pārdošanas apjomi palielināsies un situācija uzlabosies.

Savukārt Somijas kompānija “UPM” pārdošanas apjomus kāpinājusi līdz 2,59 miljardiem eiro, kas ir par 235 miljoniem eiro jeb 10% vairāk nekā gadu iepriekš, lai gan EBITDA rādītājs un tīrā peļņa salīdzinājumā ar iepriekšējā gada pirmo ceturksni samazinājās par 8,4% (līdz 347 miljoniem eiro) un 31% (līdz 117 miljoniem eiro). Kompānijas ieņēmumus visnegatīvāk ietekmēja zemās ķīmiskās celulozes un papīra pārdošanas cenas. Zāģētās produkcijas piegādes apjomi pirmajā ceturksnī pieauga par 20% līdz 426 000 kubikmetru, taču tas nespēja kompensēt zemo pārdošanas cenu ietekmi. Tāpat gada pirmajā ceturksnī “UPM” palielināja saplākšņu piegādes apjomus – par 5% līdz 170 000 kubikmetru, tikai šajā gadījumā,  pateicoties zemākām fiksētajām izmaksām, pārdošanas apjomu palielināšana spēja kompensēt zemās saplākšņu pārdošanas cenas.

 

Avots:www.euwid-wood-products.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *