Pieprasījums pēc Baltijas valstīs ražotiem zāģmateriāliem Eiropā samazinās

Kopš maija beigām pieprasījums pēc Baltijas valstīs ražotiem skujkoku zāģmateriāliem nozīmīgākajos pārdošanas tirgos Eiropā ievērojami samazinājies. Papildus sezonālā faktora ietekmei pieprasījuma kritumā tirgus dalībnieki vaino kopējās ekonomiskās situācijas pasliktināšanos, kādēļ pārdošanas iespējas spot tirgos šobrīd ir ārkārtīgi ierobežotas. Pasliktinājusies arī tirdzniecība ar pastāvīgajiem sadarbības partneriem, kas atliek pasūtījumu veikšanu uz vēlāku laiku. Tādējādi šā gada pirmajā pusē kopumā pārdošanas apjomi Eiropas tirgos bija mazāki nekā 2011.gada pirmajā pusē. Ražotāji sagaida, ka pieprasījums gada otrajā pusē turpinās samazināties, tāpēc zāģmateriālu vidējo pārdošanas cenu paaugstināšana šobrīd nav iespējama un piegādātāji augustā un septembrī centīsies  saglabāt vismaz esošo cenu līmeni.

Lielbritānijas tirgū Baltijas valstu kokzāģētāji asu konkurenci joprojām izjūt no vietējo ražotāju puses, kuru piedāvātie zāģmateriāli ir par aptuveni 20 sterliņu mārciņām (~17.50 LVL) lētāki. Šajā tirgū jūlija pirmajā pusē tiks fiksēts neliels pieprasījuma kāpums pēc egles zāģmateriāliem, taču, tā kā pieprasījums pēc priedes  zāģmateriāliem šajā pašā laika periodā samazinājās, kopējie zāģmateriālu pārdošanas apjomi saglabājās nemainīgi. Kopš jūnija sākuma zāģmateriālu pārdošanas iespējas pasliktinājušās Vācijas tirgū, savukārt Ziemeļārfikas reģiona un Tuvo Austrumu valstīs tirdzniecības situācija joprojām ir apmierinoša.

Baltijas valstīs neēvelēto dēļu pārdošanas apjomi samazinājušies kopš jūlija sākuma, savukārt taras dēļu apgrūtināta pārdošana ilgst jau ilgāku laiku. Vietējā tirgū konkurenci vēl vairāk saasinājusi Krievijas kokzāģētāju aktivitāte, tā kā Krievijas tirgū šogad pieprasījums pēc zāģmateriāliem ir mazāks nekā pērn.

Neskatoties uz to, ka vairākas kokzāģētavas Baltijas valstīs pārstrādes apjomus vasaras sezonā samazinājušas vai uz 2 – 4 nedēļām pārtraukušas, kopējais piedāvājums Eiropas tirgū joprojām ir pārlieku liels, kur lielāko spiedienu rada Zviedrijas produkcija. Tāpēc ražotāju konkurence par pasūtījumiem kopš maija beigām ir saasinājusies un, lai nezaudētu pircējus, Baltijas valstu piegādātāji bija spiesti pazemināt cenas, kas jūlija beigās atkal bija atgriezušās martā esošo cenu līmenī. Nav zināms, kādā virzienā cenas attīstīsies septembrī, taču vietējā tirgū pazīmes liecina par tālāku cenu pazemināšanos.

Baltijas valstīs ražotas līmēto siju lamelles Centrāleiropā jūlija vidū pārdotas par vidēji 208 EUR/m3, egles zāģmateriāli – par vidēji 210 EUR/m3. Sadalījumā pa valstīm šo sortimentu pārdošanas cenas variē diezgan plašā diapazonā – Igaunijā ražotie egles zāģmateriāli maksā vidēji 188 EUR/m3 (līdzīgi kā Krievijas zāģmateriāli), savukārt Latvijā ražotie materiāli ir par aptuveni 5 EUR/m3 lētāki.

 

Avots: “EUWID Wood Products and panels” (25.07.2012)

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *