Jēkabpils kokapstrādes uzņēmumi attīsta jaunus produktus un dažādo biznesu

Lai arī Jēkabpilī darbojas vairāki desmiti mežizstrādes un kokapstrādes uzņēmumu, laika gaitā tie veiksmīgi sadalījušies pa dažādiem segmentiem, katrs ieņemot savu tirgus nišu. Līdz ar to uzņēmumu starpā valda nevis konkurence, bet pat produktīva sadarbība.

Kokapstrādes uzņēmums „BRODOor”, kura galvenā darbības joma ir iekšdurvju ražošana, nākotnes perspektīvas saista ar jauna produkta – akustisko paneļu – ražošanu. Šobrīd gan lielākā daļa saražotās produkcija tiek realizēta vietējā tirgū, bet ir sākts eksports uz Lietuvu un drīzā perspektīvā ar šo produktu plānots sākt iekarot arī Somijas tirgu. Uzņēmums šobrīd saražo aptuveni 4 – 5 000 durvju gadā; apmēram 60% produkcijas tiek eksportēti. Lielākais noieta tirgus ir Lietuva. Pirms gada sākts arī eksports uz Somiju un Igauniju. Tādējādi eksportētās produkcijas īpatsvars palielinās un apgrozījums šogad varētu pietuvoties miljonam latu.

Daudznozaru uzņēmuma „Ošukalns” apgrozījums pagājušajā gadā sasniedza gandrīz 10 miljonus latu. Uzņēmuma pamatdarbība ir saunas apdares dēlīšu ražošana no apses un melnalkšņa koksnes. Apmēram 90% saražotās produkcijas tiek eksportēta uz Skandināviju, ASV, Vāciju, Ķīnu, Taivānu, Itāliju u.c. valstīm. Kopš pagājušā gada uzņēmums nodarbojas arī ar koka plešu ražošanu un paralēli – ar skaidu brikešu izgatavošanu. Šo gadu mežizstrādes un kokapstrādes nozarei SIA „Ošukalns” valdes priekšsēdētājs Aigars Nitišs prognozē ar piesardzīgu optimismu – „2011.gads visiem kokapstrādes uzņēmumiem bija rekordgads, taču domāju, ka 2012.gads būs jau daudz piezemētāks, varbūt nedaudz sliktāks.” Savu skatījumu A. Nitišs pamato ar galvenokārt ar optimisma trūkumu Eiropas tirgos, kas dzīvo nākamā krīzes viļņa gaidās. Tomēr kopumā, viņaprāt, Latvijā nozarē gaidāms normāls attīstības gads.

Kokapstrādes uzņēmums „Selko”, kas ir viens no vecākajiem nozares uzņēmumiem Jēkabpilī,  specializējies darbā ar bērza koksni un šobrīd uzņēmuma galvenais darbības virziens ir mēbeļu sagatavju ražošana. Līdzīgi citiem, arī SIA „Selko” lielāko daļu produkcijas eksportē. Kā stāsta uzņēmuma ražošanas direktors Edvīns Krauze, ekonomiskā krīze likusi būtiski sašaurināt darbības spektru. Tā, piemēram, kopš 2009.gada pārtraukta mežizstrāde, tāpat apmēram piecas reizes samazinājies apjoms mēbeļu ražošanā. Šobrīd kopumā situācija ir uzlabojusies – uzņēmumam ir vairāki labi pasūtījumi, kas ļauj prognozēt zināmu peļņu un izaugsmi, taču daži lieli pasūtījumi vēl neliecinot par krīzes beigām, uzskata E. Krauze.

 

Avots:”Dienas Bizness” (07.08.2012)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *