Preiļos uzsākta jaunas biomasas koģenerācijas stacijas būvniecība

Preiļos 7.augustā ielikti pamati 1,15 megavatu (MW) jaudīgas biomasas koģenerācijas stacijai, kuras celtniecību cerēts pabeigt šā gada novembrī. Paredzēts, ka nākotnē, pārstrādājot atjaunojamos energoresursus – koksnes un lauksaimniecības atkritumus -, biomasas koģenerācijas stacija nodrošinās elektroenerģiju un siltumenerģiju Preiļu iedzīvotājiem. Patlaban pilsētā siltumu iegūst no katlumājām, kuras kurina ar šķeldu un gāzi.

Projekta īstenotājs ir Aizkrauklē bāzētā SIA „Seces koks”. Līdz šim aptuveni 15 gadus uzņēmums darbojās kokapstrādes jomā, bet patlaban paplašina darbību arī katlu māju attīstībā ar koģenerāciju, kur enerģija tiek iegūta, dedzinot koksnes atkritumus – šķeldu. SIA „Seces koks” sadarbības partneris šajā projektā ir būvniecības uzņēmums SIA „RRKP būve”, kas projektā izmantos jaunākās paaudzes iekārtas no Austrijas uzņēmuma “Agro Forst & Energietechnik” GmbH un Itālijas firmas “Turboden”, kuru tehnoloģijas plaši izmanto lielās energoapgādes kompānijas visā pasaulē.

SIA “Seces koks” valdes loceklis Eriks Fricsons vēsta, ka projektam ir piesaistīts Eiropas Savienības Kohēzijas fonda klimata pārmaiņu finanšu instrumenta finansiālais naudas atbalsts. “Projekta pamatmērķis ir aizstāt apkurei izmantojamo dabasgāzi. Tomēr, veicot kapitālieguldījumus neatkarīgi no ES fonda piesaistītajiem līdzekļiem, būs arī papildu iespējas ražot lielākas siltuma jaudas. Pie tā patlaban tiek strādāts, un projekta īstenošanas laikā to lielumu precizēs,” teic E. Fricsons.

SIA “RRKP būve” valdes priekšsēdētājs Aigars Kalniņš uzsver šāda projekta svarīgumu, jo, “ņemot vērā, ka Latvijā lielākā daļa energoresursu tiek importēti, šīs nozares attīstība ir ārkārtīgi svarīga gan Latvijas tautsaimniecībai, gan tās iedzīvotājiem”.

Sākotnēji koģenerācijas stacijas būve bija paredzēta vispirms Aizkrauklē, tomēr viena no senākajām Latvijas pilsētām Preiļi šo iespēju izmantojuši agrāk. A. Kalniņš gan ir optimists un paredz, ka pavisam drīz arī dzimtajā Aizkrauklē iedzīvotāju makus saudzēs pašiem sava biomasas koģenerācijas stacija.

Jaunā biomasas koģenerācijas iekārta darbosies pēc organiskā Rankina cikla tehnoloģijas.

 

Avots:www.abc.lv

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *