Koksnes kaitēkļu invāzija apdraud Britu Kolumbijas kokrūpniecības nākotni

Laika periodā no 2005. līdz 2009.gadam Kanādas rietumu provincē Britu Kolumbijā mežizstrādes apjomi samazinājās par vidēji 40%. Lai arī 2011.gadā šis rādītājs atkal pietuvojās līdz pēdējo 25 gadu vidējai atzīmei, ņemot vērā strauji pieaugošo priedes koksngraužu Dendroctonus ponderosae invāziju, ilgtermiņa perspektīvā raugoties, ja netiks pārskatīta līdzšinējā mežu apsaimniekošanas un izmantošanas stratēģija, zāģbaļķu piedāvājums tirgū samazināsies par aptuveni 20%.

2005.gadā Britu Kolumbijas mežos tika izstrādāti 90 miljoni kubikmetru koksnes. Nākamo četru gadu laikā šis apjoms samazinājās līdz 52 miljoniem kubikmetru 2009.gadā. Pieprasījuma samazināšanās pēc zāģētās produkcijas ASV tirgū, relatīvi augstās ražošanas izmaksas un eksporta nodevas kokmateriālu piegādēm uz ASV, kā arī sliktāka izstrādājamo zāģbaļķu kvalitāte bija galvenie faktori, kuru ietekmē zāģbaļķu patēriņš salīdzinoši īsā laika periodā samazinājās par vairāk nekā 40%. Pateicoties ievērojamam baļķu un zāģmateriālu eksporta pieaugumam uz Ķīnu, mežizstrādes apjomi Britu Kolumbijā kopš 2009.gada beigām atkal pieauga, 2011.gadā sastādot 70 miljonus kubikmetru, ziņo Wood Resource Quarterly.

Kalnu priedes kaitēkļi Britu Kolumbijā invadējuši koksni vairāk nekā 18 miljonu hektāru kopplatībā, kur mirušās un kalstošās koksnes apjoms, pēc provizoriskiem aprēķiniem, sasniedzis jau 710 miljonus kubikmetrus, kas ir 53% no kopējās priedes audžu krājas provinces mežos.

Tā kā kaitēkļu skartos kokus svarīgi pēc iespējas ātrāk izzāģēt, kamēr to kvalitāte nav pazeminājusies tiktāl, ka koksnes izmantošana iespējama tikai celulozes ražošanā un kā kurināmais (t.sk. granulu ražošanā), nākamo 3 – 5 gadu laikā mežizstrādes apjomi visticamāk šajā Kanādas rietumu provincē palielināsies. Taču ilgtermiņā raugoties, ja līdzšinējā mežu apsaimniekošanas stratēģijā netiks veiktas izmaiņas, ciršanas apjomi samazināsies – par aptuveni 20% salīdzinājumā ar vēsturiski vidējiem apjomiem. Vienā no Britu Kolumbijas valdības jaunākajiem ziņojumiem uzsvērts, ka četros provinces koksnes ieguves reģionos līdz 2020.gadam ikgadēji pieļaujamais ciršanas apjoms var tikt samazināts pat par teju 40%, salīdzinājumā ar pieļaujamo mežizstrādes apjomu pirms koksnes kaitēkļu invāzijas radītajiem postījumiem. Tāpat ziņojumā piedāvātas iespējas, lai ‘mīkstinātu’ līdz šim pārstrādājamo sortimentu pieejamības samazināšanos: investēt mežizstrādes un kokapstrādes tehnoloģijās, lai radītu iespēju iegūt un pārstrādāt arī tievkoksni, kas līdz šim uzskatīta par neekonomisku; intensificēt mežaudžu kopšanu; sākt mežizstrādi platībās, kas līdz šim apsaimniekotas bioloģiskās dabas daudzveidības saglabāšanai.

 

Avots:www.forestindustry.com

Lasīt vairāk:www.international.gc.ca

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *