Zāģbaļķu imports Ķīnā šā gada pirmajā pusē samazinājies par 15%

2012.gada pirmo sešu mēnešu laikā Ķīnā zāģbaļķu ievedums no ASV, Jaunzēlandes un Krievijas  samazinājās par aptuveni 15%, liecina kārtējā „Wood Resources International” ceturkšņa pārskata ziņojumā publicētā informācija.

Skujkoku zāģbaļķi pirmajā un otrajā ceturksnī šogad Ķīnā ievesti attiecīgi 6,2 miljonu un 6,6 miljonu kubikmetru apjomā, kas ir ievērojams samazinājums salīdzinot ar 2011.gada trešo ceturksni, kad valstī tika ievests visu laiku lielākais apjoms ceturkšņa ietvaros – 8,6 miljoni kubikmetru. Visvairāk samazinājās baļķu piegādes no Krievijas, ASV un Austrālijas. Kanādas rietumi ir vienīgais reģions, no kurienes koksnes imports audzis un šogad varētu sasniegt kopumā 2,5 miljonus kubikmetru.

Zāģbaļķu pieprasījuma samazināšanās Ķīnas tirgū ietekmējusi ne tikai importa rādītājus, bet arī koksnes cenas. Tā, piemēram, vietējo egles zāģbaļķu vidējā cena otrajā ceturksnī attiecībā pret iepriekšējā gada šo pašu periodu pazeminājās par 6%, priedes – par 8% un lapegles zāģbaļķu cenas – par 16%. Importēto zāģbaļķu vidējā cena pazeminājās par 14%. Tostarp visvairāk pazeminājās Jaunzēlandes priedes baļķu un vismazāk – Krievijas baļķu cenas.

Atšķirībā no cenu lejupejošās tendences skujkoku zāģbaļķu segmentā, vietējās izcelsmes lapu koku (t.sk. eikalipta, bērza un apses) zāģbaļķu cenas šogad Ķīnā nepārtraukti paaugstinājušās.

Pēdējo desmit gadu laikā Ķīnas iekšzemes kopprodukta (IKP) apjoms ik gadu pieauga par 9 – 14%. Šogad IKP pieaugums prognozēts vien 8,25% apjomā. Saskaņā ar „Wood Resources International” ziņojumā teikto, zāģbaļķu importa kritumu ietekmējusi investīciju samazināšanās sabiedriskajos projektos un aktivitātes samazināšanās dzīvojamā segmenta īpašumu tirgū. Investīciju aktivitātes izmaiņas būvniecības sektorā, privātā patēriņa un Ķīnā ražoto kokmateriālu pieprasījuma tendences Ziemeļamerikā un Eiropā patlaban grūti prognozēt, taču, ja pieņem, ka kokmateriālu patēriņš 2012.gada otrajā pusē Ķīnā pieaugs un investīciju vide privātajā sektorā uzlabosies, skujkoku zāģbaļķu cenas atkal sāks paaugstināties.

No Ķīnas ekonomikas izaugsmes tempu palēnināšanās ieguvēji ir ASV ziemeļrietumos darbojošies zāģmateriālu un saplākšņu ražotāji. Līdz ar koksnes pieprasījuma samazināšanos Ķīnas tirgū un attiecīgi arī cenu pazemināšanos, vietējiem kokrūpniekiem palielinājusies nepieciešamo koksnes resursu pieejamība par daudz pieņemamāku cenu, kas šobrīd – kad māju būvniecības aktivitāte pēdējo trīs mēnešu laikā pieaugusi – ir vēl jo svarīgāk.

 

Avots:www.pulpapernews.com

www.oregonlife.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *