LVM joprojām aktīvi darbojas meža atjaunošanas jomā

Šogad AS „Latvijas valsts meži” (LVM) iestādīja 29 milj. jaunu koku, bet rudenī vēl – 4 milj. Līdz 2012.gada beigām LVM plāno atjaunot 17,3 tūkst. ha meža platības, no kuriem 11,4 tūkst. – mākslīgi. Apmērām 40% no atjaunojamam platībām ir priede, kam seko bērzs un egle, mazāk atjoņotu mežu ir ar apsi, melnalksni un baltalksni, un ap 30 ha plānots iestādīt ar ozolu.

Kopš 2007.gada meža atjaunošanas darbi pieauga gandrīz uz pusi. Līdz ar ko apstādīšanos darbos piedalījās gandrīz 180 juridiskas personas un vidēji dienā tika nodarbināti ap 500 cilvēku. Un vienā no intensīvākajiem periodiem tika apstādīti 350 ha jeb miljons stādiņu. 2013.gadā LVM plāno uz ilgāku laiku piesaistīt labākos un zinošākus sadarbības partnerus, noslēdzot līgumu uz trim gadiem ar iespēju to pagarināt vēl uz diviem gadiem. Jāatzīmē, kā ciršanas apjomi piecu gadu laikā samazināsies, bet meža atjaunošanas darbu kritums nav prognozējams. Nākotnē katru gadu plāno iestādīt 16-17 tūkst. ha.

Arī cilvēku interese bez jebkādas samaksas iestādīt koku pieauga. Šogad talkā piedalījās ap 6 000 cilvēku un iestādīja 120 ha meža. Uz nākamo gadu LVM lūdz pieteikties gribētājus savlaicīgi līdz 1.martam.

Stādīšanas darbi ir beigušies, bet zāle, lakstaugi un krūmi ir saauguši un jāuzsāk iepriekšējo gadu jaunaudžu kopšanas darbus. Ir jāatzīmē, kā jaunaudžu lielākais kaitēklis nav no kukaiņu pasaules, bet gan pārnadži (staltbrieži, aļņi un stirnas). Katru gadu 10%jaunaudžu ir jāatjauno ar jauniem stādiem, tās bojāšana var būt izraisīta arī laika apstākļu dēļ. LVM sadarbojas ar Valsts meža dienestu (VMD), kas precīzi var aprēķina pieļaujamo medījamo dzīvnieku limitu, kas savukārt palīdzētu jaunaudžu saglabāšanai.

 

Avots: žurnāls „Baltija koks” (jūlijs)

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *