Jau var iegādātāties stādus Ziemassvētku eglīšu audzēšanai un pārdošanai

“Gribam iestādīt 1 ha Ziemassvētku eglītes pārdošanai – nevis parastās, bet gan baltegles, asās egles un citas interesantākas sugas. Cik maksā mazi stādiņi un kur tos var nopirkt? Vai kokaudzētavās tādi ir? Varbūt labāk eglītes audzēt

Ziemassvētku eglīšu audzēšana ir viens no veidiem, kā lietderīgi izmantot lauksaimniecības zemi. Plantāciju ierīkošanai gan neder aizauguši tīrumi. Balt­eglēm nepieciešamas auglīgas, minerālvielām bagātas smilšmāla vai mālsmilts augsnes ar neitrālu reakciju (pH 6 – 7). Asajām eglēm piemērotas skābākas (pH 5 – 6), pietiekami mitras smilšmāla un māla augsnes. Stādīšanas attālums atkarīgs no tā, cik lielus kociņus vēlas izaudzēt. Ja plāno realizēt aptuveni 50 cm garas eglītes, attālums starp stādiem pieļaujams pusmetrs. Audzējot lielākas – vismaz cilvēka augumā, eglītes stāda pusotra metra attālumā citu no citas, lai var sakuplot jau no pašas apakšas. Plantācijai noteikti jābūt iežogotai, rindstarpas jākopj kā dārzā – tās var izpļaut ar trimmeri vai irdināt ar kapli. Vienreiz gadā augu miera periodā kociņi ir jāveido, ar šķērēm apgriežot sānu zarus, lai iegūtu simetrisku, biezu vainagu un perfektu konisku formu.

– Ja Ziemassvētku eglīšu tirgotāji un audzētāji kāro pēc kaut kā neparastāka, dažādībai plantācijā var iestādīt arī citu sugu skujkokus, – ierosina stādaudzētavas “Sakstagals” saimniece Zaiga Graudiņa. Piemēram, Serbijas eglei skujas ir gaiši zilganas (virspuse), viegli sagrieztas, tāpēc šķiet nedaudz mirguļojošas. Mūsu klimatā šī ir izturīga suga. Ķīnas skarbegle ir līdzīga asajai eglei, taču nav tik durstīga. Ļoti skaista visos gadalaikos, var audzēt visā Latvijā. Kanādas egle priecē ar paīsām, pelēkzaļām, smaržīgām skujām. Lēnaudzīga, pieticīga, ļoti izturīga arī sliktās, sausās augsnēs un skarbākā klimatā. Garzvīņu baltegle – ļoti skaista, smaržīga ar blīvu zarojumu, zilganām skujām. Subalpīnā baltegle – slaida, šauri koniska ar skaistu vainagu, sudrabaini zilganām skujām. Arizonas baltegle – vēl sudrabaināka nekā subalpīnā baltegle, mazliet zemāka, tāpēc arī vieglāk veidojama. Menzīsa (zaļā) duglāzija – skaista egle ar garām, biezām, pelēkzaļām skujām, kas pie koka turas līdz astoņiem gadiem.

 

Avots: www.la.lv

 

 

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *