Globālais skujkoku zāģbaļķu cenu indekss 2.ceturksnī turpināja samazināties

Skujkoku zāģbaļķu cenas pasaules tirgū 2012. gada 2. ceturksnī turpināja pazemināties un globālais skujkoku zāģbaļķu cenu indekss (GSPI), samazinoties jau ceturto ceturksni pēc kārtas, sasniedza atzīmi 82,90 ASV dolāri par kubikmetru. Šis indekss, kas balstīts uz vidējām zāģbaļķu cenām “Wood Resources International LLC” apsekotajos 20 pasaules reģionos, ir par 3,4% zemāks nekā iepriekšējā – š.g. 1.ceturksnī, un par 11,5% zemāks nekā 2011.gada 2.ceturksnī, kad šis indekss bija sasniedzis pēdējo 17 gadu laikā augstāko atzīmi – 92,27 ASV dolārus par kubikmetru.

Ceturkšņa pārskata ziņojumā “Wood Resource Quarterly” atzīmēts, ka zāģbaļķu cenas minētajā laika periodā pazeminājās praktiski visos apsekotajos pasaules reģionos, kā vietējās valūtās, tā ASV dolāru izteiksmē. Izņēmums ir Britu Kolumbija, kur labu zāģbaļķu noietu nodrošināja lielāks zāģmateriālu eksports uz Āziju un augstāks pieprasījums ASV tirgū. ASV dolāru izteiksmē zāģbaļķu cenas 2.ceturksnī visstraujāk pazeminājās Brazīlijā, Japānā, Čehijā, Zviedrijā un Krievijā.

Daudzās Eiropas valstīs turpinoties finanšu krīzei, kopējais zāģmateriālu patēriņš šajā reģionā 2.ceturksnī turpināja pazemināties. Rezultātā, samazinoties kopējam pieprasījumam pēc zāģbaļķiem, vidējās koksnes cenas pēdējo 12 mēnešu laikā pazeminājās par aptuveni 14%. Lielākais kritums iezīmējās Ziemeļvalstīs, kur cenas gada griezumā pazeminājās par 18%. Labās ziņās šī reģiona kokzāģētavām – koksnes cenas pazeminājās straujāk nekā zāģmateriālu cenas, kas gada griezumā pazeminājās tikai par aptuveni 8%. Neskatoties uz to, ka pēdējo pāris mēnešu laikā zāģēto kokmateriālu cenas nedaudz paaugstinājušās, tās joprojām krietni atpaliek no pēdējo trīs gadu vidējā cenu līmeņa.

Salīdzinot 2012.gada 2.ceturkšņa vidējo zāģbaļķu cenu līmeni ar cenām, kādas bija vērojamas 2010.gada 2.ceturksnī, vairumā Eiropas valstu (galvenokārt Austrumeiropā un Centrāleiropā) tās kļuvušas ievērojami augstākas. Piemēram, Polijā zāģbaļķu cenas šobrīd ir par aptuveni 32% augstākas nekā divus gadus iepriekš, savukārt Austrijas kokzāģētavām šīs izmaksas kopš 2010.gada augušas par 15%. No visām “Wood Resources International LLC” apsekotajām Eiropas valstīm tikai Zviedrijā un Norvēģijā zāģbaļķu cenas šogad 2.ceturksnī bija zemākas nekā attiecīgajā laika periodā 2010.gadā.

 

Avots:http://www.pr.com/press-release/437829

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *