Zviedrijā atklāta pasaulē pirmā no koka konstrukcijām būvētā tenisa halle

Šā gada 30.augustā Zviedrijas pilsētā Växjö (valsts dienviddaļā) oficiāli tika atvērta pasaulē pirmā no koka konstrukcijām būvētā tenisa halle, kuras tapšanā Zviedrijas kompānija “Södra” izmantojusi pasīvo jeb zema enerģijas patēriņa ēku būvniecības tehnoloģijas.

Dažādu koka konstrukciju ēku būvniecības projektos “Södra” piedalījusies jau iepriekš, savukārt ar šo jaunbūvi – Södra Climate Arena – ir radīts koncepts, kas būs paraugs nākotnes sporta arēnu būvniecībā. Tā kā ekoloģiskā būvniecība pasaulē gūst arvien lielāku popularitāti, jaunā tenisa halle tapusi ar mērķi uzsvērt gan plašās iespējas, kādas būvniecības nozarei paveras, izmantojot koka konstrukcijas, gan ēkas celtniecībā izmantotās tehnoloģijas. Ņemot vērā, ka pašreizējo globālo izaicinājumu kontekstā pasīvo ēku būvniecība ir vienīgais saprātīgais risinājums, jo tādējādi vairākkārtīgi tiek samazināts enerģijas patēriņš, salīdzinot ar tradicionālajām būvēm, kas nozīmē arī attiecīgi mazāku fosilo resursu patēriņu un siltumnīcefekta gāzu emisiju, pasīvo ēku būvniecība, tās videi draudzīgo aspektu dēļ, ir šīs nozares nākotnes tehnoloģija. Šajā kontekstā atkārtoti jāuzsver, ka koku piesaistītais CO2 nenokļūst atmosfērā visa koksnes izstrādājuma dzīves cikla laikā, tādējādi koksnes produkti ir ilgtermiņa oglekļa krātuves un to izmantošana būvniecībā ir nozīmīgs ieguldījums klimata problēmu risināšanā. Piemēram, desmit šādas pasīvās sporta halles gadā varētu ieekonomēt aptuveni 3 000 000 kWh enerģijas, salīdzinot ar hallēm, kas celtas, izmantojot tradicionālās būvniecības tehnoloģijas. Šis enerģijas daudzums ir pietiekams 200 tradicionālo privātmāju apkures vajadzību nodrošināšanai.

Jaunās tenisa halles kopējā platība ir 3400 kvadrātmetru. Visi ēkas elementi un nesošās konstrukcijas veidotas no koka. Piemēram, sienas un grīdas būvētas, izmantojot pašmāju oša koksnes izstrādājumus, jumta konstrukcijas sastāv no priedes koksnes, savukārt ēkas ārējā fasāde – no egles koksnes plātņu materiāliem. Kopumā tenisa halles būvniecībā izmantoti aptuveni 750 kubikmetru kokmateriālu, tostarp ap 350 kubikmetru – līmētās koka konstrukcijas.

 

Lasīt vairāk:www.sodra.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *