Zemas nestspējas ceļiem saudzīgu koksnes transporta tehnoloģiju demonstrācija

Kravas transportlīdzekļu masas ierobežojumu sezonālā ieviešana uz vietējās nozīmes valsts autoceļiem, pašvaldību ceļiem un komersantu ceļiem ir pasākums, ar mērķi novērst šo ceļu bojājumus pavasarī un rudenī, kad, ceļa segai pārmitrinoties, samazinās tās nestspēja. Latvijā šie ierobežojumi katru gadu tiek noteikti vairāk kā 42 000 km ceļu visos Latvijas reģionos, tādējādi veidojas situācija, kad 2 – 3 mēnešus gadā līdz pat 70% ceļu ir slēgti kokmateriālu transportēšanai, kas negatīvi ietekmē kokmateriālu transportēšanas plānus un izejvielu nodrošinājumu pārstrādes uzņēmumiem.

Citu valstu pieredze rāda, ka, izmantojot riepu spiediena kontroles sistēmu (CTI) kokmateriālu transportā, iespējams pagarināt pārvadājumu sezonu ceļu slēgšanas periodā un efektīvi pārvadāt kravas pa zemas nestspējas ceļiem, nepasliktinot ceļa konstrukcijas stāvokli. Kanādā, Zviedrijā un Skotijā jau veiktas izmaiņas normatīvajos aktos, kas nosaka, ka kokmateriālu transports, kurš aprīkots ar CTI, ir tiesīgs turpināt pārvadājumus arī pēc ceļu slēgšanas, ievērojot reālos ceļa nestspējas apstākļus. Lai pārliecinātos par tehnoloģijas pārneses iespēju Latvijas apstākļiem, SIA „Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūts” ar ekspertu komandu pašlaik strādā pie AS „Latvijas valsts meži” zinātniskās izpētes pasūtījuma „Ceļiem saudzīgu transporta tehnoloģiju aprobēšana uz zemas nestspējas ceļiem”, kas ir turpinājums iepriekš veiktajiem pētījumiem par kokmateriālu transporta ietekmi uz ceļu infrastruktūru (http://lvm.lv/lat/lvm/zinatniskie_petijumi/jaunumi/?doc=13194).

Lai sniegtu iespēju iepazīties ar CTI darbības efektivitāti reālos ceļa apstākļos plašākam interesentu lokam, speciāli izveidotā poligonā Ropažu novadā šā gada 12. septembrī tiek organizēts demonstrācijas seminārs, kura laikā klātesošajiem būs iespēja iepazīties ar projekta ekspertiem, pētījuma metodēm, CTI tehnisko aprīkojumu uz kokvedēja, kā arī 3 gadu pieredzi, veicot kravu pārvadājumus ar CTI, un izdiskutēt kopīgi interesējošus jautājumus.

 

Avots: SIA „Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūts”

Semināra dienas kārtība

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *