Labākās kokskaidu granulas Baltijā – tikai no Inčukalna

SIA “Graanul Pellets” ir Igaunijas koncerna “Graanul Invest” meitas uzņēmums, kas nodarbosies ar kurināmo kokskaidu granulu ražošanu. Lai gan ražotne Inčukalnā pirmās granulas saražoja tikai šogad martā, tai jau ir vērā ņemama reputācija. Pirmkārt, tā ir lielākā kokskaidu granulu ražotne Baltijā. Otrkārt, tās teritorijā atrasts krāteris, no kura izcelts milzīgs akmens – ledus laikmeta liecinieks. Treškārt, šis uzņēmums, kā neviens Baltijā, spēj ražot augstākās klases granulas no apaļkokiem un dara to nepārtrauktā ražošanas procesā.

Inčukalnā viss granulu ražošanas process ir pilnībā automatizēts un datorizēts, stāsta uzņēmuma izpilddirektors Mairis Reiziņš. Ik stundu rūpnīcā tiek noņemti granulu paraugi, lai veiktu to kvalitātes pārbaudi. Ļoti būtisks kvalitātes rādītājs ir pelnu daudzums, kas paliek pēc granulas sadedzināšanas. Premium klases granulām, kas paredzētas mājsaimniecībām, pelnu daudzums ir zem 0,5 %, bet industriālajām granulām – līdz 1 %. “Graanul Pellets” Inčukalna rūpnīca ir īpaša ar to, ka ražošana pilnībā ir automatizēta – process sākas ar apaļkoku padevi uz mizotāju un beidzas ar maisos sapakotām granulām. Procesā nav nekādu atlikumu, jo blakusproduktus – koku mizas un lielos šķeldas gabalus – izlieto kurināšanai. Granulu ražošanai izmanto gan skuju, gan lapu kokus, izņemot apsi, kam ir zema enerģētiskā vērtība un bērzu. Pārejos kokus – egles, priedes, kārklus, kļavas, alkšņus, melnalkšņus, vītolus un citus – jau pašā procesa sākumā liek noteiktās proporcijās, jo katram kokam ir sava enerģētiskā vērtība.

Salīdzinājumā ar malku, skaidu granulas ir dārgākas, bet tām ir vairāki būtiski plusi. Kurināt ar granulām ir ērtāk, jo tās tieši no maisa var bērt apkures katlā. Granulām ir konstanta enerģētiskā vērtība, jo tās izgatavotas no dažādu koku skaidām noteiktās proporcijās, kas ražošanas procesā, sākot no baļķu šķeldošanas un beidzot ar skaidu malšanu, ir ‘samiksētas’ viendabīgā maisījumā. Tiesa, skaidu granulas paredzētas vien tām apkures sistēmām, kurās uzstādīti specifiskie skaidu granulu katli.

 

Lasīt vairāk:www.aprinkis.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *