“Līvas Grupa”: Tiem, kuri normāli darbojās, nav bijis iemesls braukt prom

«Darām visu iespējamo vai vajadzīgo, lai mūsu saražotās lietas būtu labas un kvalitatīvas,» – ar šādu moto ekonomiskās krīzes laikus pārdzīvojis Jaunpils uzņēmums «Līvas Grupa». Viena no Latvijas pirmajām zemnieku saimniecībām laika gaitā izaugusi līdz ietekmīgam spēlētājam būvniecības jomā. «Līvas Grupas» vadītājs Agris Smelteris intervijā portālam TVNET pauž viedokli, ka uzņēmīgiem cilvēkiem nevajag braukt prom no Latvijas, bet gan darboties savā dzimtenē.

Sākotnēji 1989.gadā izveidotā zemnieku saimniecība nodarbojās ar lauksaimniecību, vēlāk pārorientējās uz tirdzniecību un kokastrādi, bet pēdējos sešos septiņos gados uzņēmuma mugurkauls ir koka māju ražošana un uzstādīšana. Izrādot moderno māju ražotni, Smelteris ļoti bieži lieto vārdu «mēs». Uzņēmējs skaidro, ka tā ir viņa komanda, bez kā nebūtu sasniegts tik daudz. Kompānijas kodolu veido 4 – 5 darbinieki, ar kuriem kopā pavadīts daudz gadu. Kopumā uzņēmumā nodarbināti aptuveni 60 cilvēki. Vairums darbinieku nav studējuši augstās skolās, bet gan visu vajadzīgo apguvuši uz vietas ražotnē. Lielākā daļa strādājošo dzīvo turpat uz vietas Jaunpilī, jo braukāšana no citām vietām paņem gan daudz laika, gan naudas, padarot darbinieku neapmierinātāku. Smelteris norāda, ka daļa jaunpiliešu devušies prom no Latvijas, taču kopumā aizbraucēju skaits novadā neesot liels. «Tiem, kuri normāli darbojās, nav bijis iemesls braukt prom.» Būvnieks uzskata, ka nesenā ekonomiskā dižķibele daudziem Latvijā nāca par labu. Ļaudis bija spiesti saprast, ka par smuku sēdēšanu vai «tačkas» stumšanu neviens nemaksās tūkstošus.

Runājot par māju ražošanu, Smelteris pārsteidz ar dažādiem interesantiem skaitļiem. Piemēram, kompaktās mājas ražošanai vajadzīgas tikai piecas dienas, šo māju var uzstādīt aptuveni divās nedēļās. Lai arī mājas sienas ir salīdzinoši plānas, tās labi noturot siltumu. Turklāt mājas apsilde parasti neesot dārga – varot izmantot gan gāzi, gan siltumsūkni, gan elektriskos sildītājus. Patīkama ir arī mājas cena – aptuveni 70 kvadrātmetru vienstāva namiņš maksā aptuveni 30 tūkstošus latu. Bez kompaktajām mājām «Līvas grupa» ražo arī lielākas un plašākas divstāvu pildrežģa mājas. To aptuvenā cena ir 70 tūkstoši latu. Kā izdodas nodrošināt tik draudzīgu cenu? Smelteris atklāj – optimizācija sākas jau no kokmateriāliem. Mājas tiek ražotas no pieejamiem izejmateriāliem, cenšoties par tiem nepārmaksāt. Savukārt ražošanā ieviesta bezatlikuma tehnoloģija – pāri palikušās skaidas presē briketēs. Mājām tiek izmantotas līmētās kokmateriāla detaļas. Smelteris vērš uzmanību, ka pat gari, skaisti dēļi tiek sazāģēti gabaliņos un pēc tam atkal līmēti kopā. Tas tiekot darīts, jo līmēts koks staigā prognozējamāk nekā nelīmēts.

Ilgus gadus “Līvas Grupas” pamatnodarbošanās bija logu, durvju un kāpņu ražošana un uzstādīšana. Šobrīd uzņēmums var saražot ap 50 māju gadā. Līdz šim saražots gandrīz simts māju.

 

Lasīt vairāk:www.financenet.tvnet.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *