Itālijas mēbeļu tirgū patēriņš sarūk, eksports – palielinās

Mēbeļu rūpniecības nozarē Itālijā 2011.gadā produkcija kopumā tika saražota 17 miljardu eiro vērtībā. Tas ir par 4% mazāk nekā 2010.gadā un vairāk nekā par 3 miljardiem eiro mazāk nekā 2007.gadā, kad Itālijā saražoto mēbeļu kopējā vērtība bija sasniegusi 20,2 miljardus eiro. Tajā pašā laikā Vācijā kopējam mēbeļu izlaides apjomam palielinoties par 6,4% līdz 16,8 miljardiem eiro, jāsecina, ka turpinoties šādai tendencei, Vācija līdzšinējo Eiropas mēbeļu ražošanas līderi 2012.gadā varētu pat apsteigt.

Pasaules mērogā Itālija patlaban ir trešā lielākā mēbeļu ražotājvalsts, uzreiz pēc Ķīnas un ASV. Taču attiecībā uz 2012.gadu prognozes ir drūmas. 2010.gadā pašmāju tirgū iezīmējās pozitīvas tendences un pieprasījums pieauga. Tāpat, līdz ar ekonomiskās situācijas uzlabošanos galvenajos ārvalstu noieta tirgos, ievērojami palielinājās eksports. Piecas lielākās Itālijā ražoto mēbeļu importētājvalstis 2010.gadā bija Francija (17%), Vācija (13%), Lielbritānija (9%), Krievija (7%) un ASV (5%).

Līdz ar parādu krīzes padziļināšanos eirozonā, 2011.gadā situācija Itālijas mēbeļu rūpniecības nozarē krasi mainījās. Vispārējās nenoteiktības un Itālijas valdības īstenoto valsts budžeta izdevumu samazināšanas pasākumu rezultātā vietējie patērētāji ievērojami samazinājuši tēriņus ilglietojuma preču iegādei. Kopējais pārdošanas apjoms vietējā tirgū pērn Itālijas mēbeļu ražotājiem samazinājās par 7,5%. Par 2% samazinājās arī imports. Kritumu vietējā tirgū nedaudz kompensēja veiksmīgāka tirdzniecība ārējos tirgos – eksports kopumā palielinājās par 2,3% līdz 7,9 miljardiem eiro. 2011.gada pirmajos septiņos mēnešos Itālijas mēbeļu eksports ārpus ES dalībvalstu robežām palielinājās par 10%. Tajā pašā laikā uz ES 27 valstīm – tikai par 1,7%. Tostarp uz Franciju piegādes apjomi samazinājās, savukārt uz Vāciju – palielinājās. Jāatzīmē, ka šeit Itālija ir trešā lielākā mēbeļu piegādātājvalsts uzreiz pēc Polijas un Ķīnas. Tāpat pārdošanas apjomi palielinājās Krievijā un Austrumeiropā (galvenokārt Ukrainā). Uz Spāniju un Lielbritāniju mēbeļu eksports no Itālijas 2011.gadā samazinājās. Piekto pozīciju kā nozīmīgākais Itālijas mēbeļu eksporta tirgus joprojām saglabāja ASV. Šajā tirgū sīvākie konkurenti ir Ķīnas mēbeļu ražotāji, kuru produkcijas īpatsvars ASV mēbeļu importā veido līdz pat 58%. Tai seko Kanāda, Vjetnama, Meksika, un pēdējā laikā – arī Taivāna un Indonēzija.

Tirgus analītiķi jau gada sākumā prognozējuši, ka šogad ekonomisko apstākļu uzlabošanās Itālijā nav gaidāma un valsts IKP samazināsies par 1,7%. Palielinoties nodokļu slogam un attiecīgi samazinoties mājsaimniecību ienākumiem, pircēju tēriņi tādu ilglietojuma preču kā auto un mēbeļu iegādei turpinās samazināties. Situāciju pasliktinās lielais bezdarba līmenis un apgrūtināta kredītu saņemšanas iespēja. Tāpat prognozēta investīciju samazināšanās būvniecības nozarē, īpaši privātajā sektorā. Attiecībā uz eksportu prognozes gan ir optimistiskākas – Tuvo Austrumu reģiona valstīs un Āzijā mēbeļu pārdošanas apjomi sagaidāms turpinās palielināties, bet ASV un Eiropā prognozēta zināma stagnācija. Saglabājoties nemainīgām pārdošanas cenām, mēbeļu eksports no Itālijas 2012.gadā kopumā varētu pieaugt par 1,5% un 2013.gadā – vēl par 3%.

 

Avots: “European Woodworking. Markets. Products. Technology”, 2012

(Published by: DRW-Verlag Weinbrenner GmH & Co.KG)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *