Par apaļo kokmateriālu vidējām iepirkuma cenām 2012.gada 1.pusgadā

2012.gada 1.pusgada skujkoku apaļo kokmateriālu vidējās iepirkuma cenas salīdzinājumā ar  2011.gada 2.pusgada  iepirkuma cenām svārstījušās vidēji  1 – 2 Ls/m3 robežās, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Ņemot vērā starpsezonu periodu, kad gada nogalē un sākumā parasti vērojams zāģmateriālu pasūtījumu kritums un cenu stagnācija vai lejupslīde, tas ietekmējis apaļo kokmateriālu iepirkumu cenas 1.pusgadā. Atsevišķi uzņēmumi samazināja iepirkuma cenas tievo sortimentu skuju koku zāģbaļķu sortimentam un arī taras klučiem. Taras kluču iepirkuma segmentā bija vērojams iepirkuma cenu samazinājums par 5%.

Bērza zāģbaļķu tirgū bijis vērojams neliels cenu kāpums resno sortimentu segmentā par 9%.

Cena A kategorijas bērza finierklučiem, salīdzinot ar iepriekšējo periodu, augusi par 1.9 Ls/m3 jeb 4%. Aprīlī un maijā darījumi ar bērza finierklučiem praktiski nenotika, jo šai laikā cirstā koksne neatbilst ražotāju kvalitātes prasībām (tiek pieņemta tikai ziemā cirstā koksne), kas arī ietekmējis nelielo cenu kāpumu augstākās kvalitātes bērza finierklučiem. B kategorijas finierkluču iepirkuma cena pieaugusi minimāli, ko ietekmējuši lielākā apjoma uzpircēji.

Apses zāģbaļķu tievā sortimenta vidējās iepirkuma cenas sarukušas par 2.5 Ls/m3 , bet melnalkšņa zāģbaļķu resno sortimentu segmentā pieaugums par 5%, kas skaidrojams ar grūti prognozējamo situāciju vietējos un Eiropas tirgos, kas uzņēmumiem liek strādāt svārstīga tirgus apstākļos. Viens no svarīgākajiem faktoriem, kas ietekmē cenu, ir ražotāju konkurence attiecīgajā reģionā.

Kokapstrādes eksperti prognozē, ka, pakāpeniski samazinoties apaļkoksnes krājumiem uzņēmumos, iepirkuma cenas varētu pieaugt 2.pusgadā.

Šobrīd papīrmalkas zemo iepirkuma cenu dēļ arvien mazāk tiek izstrādātas skujkoku cirsmas, kas rezultātā noved pie nepietiekamiem skujkoku zāģbaļķu nodrošinājuma. Lai aktivizētu privātos mežu īpašniekus, vairākas lielās zāģētavas paziņojušas par iepirkuma cenu paaugstināšanu 2 – 3 Ls/m3 robežās.

 

Avots:www.csb.gov.lv

Apaļkoku iepirkuma videjo cenu dinamika, 2007.-2012.g.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *