Jelgavas koka māju ražotājs eksporta tirgus iekaro ar kvalitāti

Uzņēmumam “Zemgales Tehnoloģiskais centrs” (ZTC) ir ļoti liela pieredze, tas dibināts 1991.gadā un ir viens no pirmajiem koka māju ražotājiem Latvijā. Kā intervijā žurnālam “Baltijas Koks” pastāstīja uzņēmuma direktors Māris Avotiņš, tolaik visi sāka ar guļbaļķu māju ražošanu, un tikai pēc kāda laika sākās specializēšanās arī koka paneļu māju gatavošanā. Pēdējās guļbaļķu mājiņas uzņēmums uzbūvējis pirms kādiem septiņiem astoņiem gadiem, un tagad Zemgales Tehnoloģiskais centrs sevi pozicionē tikai kā paneļu māju ražotāju.

Runājot par tirgus attīstību šo gadu laikā, M. Avotiņš atzīst, ka 90.gadu sākumā uzsākt eksportu bija visai grūti. Pirmā nelielu guļbaļķu dārza mājiņu sērija tika eksportēta uz Zviedriju, vēlāk tam pašam pasūtītājam gatavotas arī līdzīga izmēra paneļu mājas. Pēc tam nedaudz pastrādāts Latvijas tirgū, taču vietējais tirgus tajā laikā nebija gatavs koka mājām un tika uzsākts eksports uz Vāciju. Latvijā kopš treknajiem gadiem uzņēmums nevienu māju nebija uzbūvējis, jo beidzās interese. To M. Avotiņš  skaidro ar treknajos gados sabūvētajiem ciematiem un individuālajām mājām, kas tagad stāv tukšas. Tāpēc domājams, ka gadi 3 – 5 vēl jāpagaida, lai Latvijā kaut ko varētu piedāvāt.

Runājot par energoefektīvo māju būvniecību, Skandināvijā visām mājām tiek veikti aukstuma testi, tiek izmantoti tikai augstākās kvalitātes siltumizolācijas materiāli un blīvējumi – tur šīs lietas ļoti rūpīgi tiek ņemtas vērā. Tāpat kā Šveicē Vācijas pierobežā. Savukārt Šveicē Itālijas pusē ir gluži pretēji – tur par energoefektivitāti neviens nedomā, galvenais, lai mājām būtu žalūzijas un varētu patverties no saules!

ZTC klientiem piedāvā arī diezgan unikālu iespēju – māju no gataviem koka paneļu moduļiem salikt pašam. Cik tā ir pieprasīta? Nav tā, ka pēc šī produkta stāvētu rinda, bet reizi pa reizei ir kāds klients. Piedāvājumā “Būvē pats” tiek izmantoti līdzīgi paneļi kā standarta māju būvniecībā. Vienīgā atšķirība – ZTC projektos viens panelis ir vesela mājas siena no stūra līdz stūrim, bet  “Būvē pats” moduļi jeb, kā mēs tos saucam, vairogi, ir mazāki un to montāžai nav vajadzīgs ceļamkrāns.

Šobrīd ZTC lielākais noieta tirgus, kur gadus septiņus strādāts ar vienu partneri, ir Norvēģija. Protams, vēl ir Francija, Nīderlande un Šveice, kur nesen liela projekta ietvaros uzņēmums uzbūvēja daudzstāvu dzīvojamās paneļu mājas. Diezgan enerģiski tiek strādāts ar iespējamiem partneriem Francijā, arī Šveicē tiek meklēti jauni klienti. Ir iestrādes arī Krievijā, Baškīrijas Autonomajā Republikā, kur sarunas par iespējamo sadarbību tiek vestas jau vairākus gadus. Krievijas tirgus vispār ir fantastiski liels, vietiņa tur var atrasties katram, vajadzīgi tikai personīgie kontakti, stāsta M. Avotiņš. Tajā pašā laikā nedrīkst aizmirst, ka arī tur nekas nestāv uz vietas, attīstās ražošana, turklāt viņiem ir ļoti senas saites ar Somiju, kas eksportē ļoti kvalitatīvas koka mājas.

Uz jautājumu par saražoto māju skaitu gadā M. Avotiņš norāda, ka skaits nav labākais rādītājs, jārēķina ir konstrukciju kvadrātmetri. Jo citi par māju nosauc tikai tukšas ārsienas, bet citi – pilnīgi gatavu produktu, kādu ražo “Zemgales Tehnoloģiskais centrs”. Kā lielākie konkurenti eksporta tirgos atzīmēti poļi un igauņi. Tīri pēc cenām – lietuvieši. Bez šaubām, arī Latvijā ražotāji savā starpā konkurē. Pēdējā laikā nāk konkurenti arī no siltākām zemēm, piemēram, Rumānijas vai tās pašas Krievijas.

Bez līdzdarbošanās jaunizveidotajā Latvijas Koka būvniecības klasterī, ZTC ir arī SIA “Cross Timber Systems” līdzīpašnieks, kas plāno izveidot rūpnīcu liela izmēra masīvkoka būvniecības paneļu ražošanai no krustām līmētiem žāvētiem dēļiem. Tirgus šim produktam ir ļoti liels – par to liecina arī statistikas dati un dažādu kompāniju pētījumi. Potenciālie sadarbības partneri  ir Vācija, Austrija, Šveice, Itālija. Un galvenais, šis tirgus nav konkurējošs ar to, kur strādā ZTC. Šobrīd daudzās pasaules valstīs šos paneļus izmanto pat 16 stāvu ēku būvniecībā.

 

Pilna intervija: Žurnālā “Baltijas Koks” (Augusts, 2012)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *