Latvijas mēbeļu ražotāji cerības saista tikai ar eksportu

Mēbeļu ražotāji lēnām atgūstas no krīzes postījumiem, taču perspektīva saistīta tikai ar noieta tirgus ģeogrāfijas paplašināšanu. Par to liecina nozares lielāko spēlētāju neto apgrozījuma tendence, kā arī pašu uzņēmēju sacītais.

2011.gads nozares uzņēmēju vidū tiek vērtēts kā labāks nekā 2010.gads, tomēr straujā patēriņa krituma rezultātā cietušie ir ne tikai šo produktu importētāji – tirgotāji, bet arī vietējie ražotāji. Ir uzņēmumi, kas krīzes rezultātā bankrotējuši un šobrīd vairs nestrādā, bet ir arī tādi, kas reanimējuši bijušās ražotnes vai pārņēmuši nestrādājošo uzņēmumu klientus. Tā, piemēram, pērnā gada nogalē Dānijas AS Kvist Industries no Swedbank iegādājās bijušās Sāgas grupas SIA Laiko ražotni, kas šobrīd strādā un eksportē liekti līmēto mēbeļu detaļu izstrādājumus. Arī otra bijušās Sāgas ražotne Tukumā, kuru iegādājās Daiļrade koks, savu darbību atsākusi. Tādēļ kopējais mēbeļu ražošanas un eksporta apmērs Latvijā audzis.

„Šobrīd atturos no prognozēm par 2013.gadu,” norāda SIA Bolderāja serviss valdes priekšsēdētājs Arvis Purs. Viņš atzīst, ka Austrumeiropas mēbeļu ražotājiem pieaugums nav tik liels, kādam tam būtu jābūt, turklāt arī Latvijā – pašmāju tirgū – mēbeļu noiets sabremzējies. „Ražošanas apjoma kritumam Āzijā nav adekvāta pieauguma mēbeļu segmentā Eiropā,” savu secinājumu pamato A.Purs. Viņš atgādina, ka šā gada pirmajā pusgadā bijis labs ienākumu pieaugums 30 – 40% apmērā, taču otrajā pusgadā tas ir apstājies. Šobrīd lielu uzsvaru uzņēmums liek uz klientiem Skandināvijā, tāpēc 2013.gada rezultāti visticamāk būs pozitīvi. Par kopējām tendencēm mēbeļu tirgū milzīga optimisma gan neesot, piebilst A.Purs. Arī SIA Wenden Furniture direktors Ansis Skrabulis atzīst, ka lielākā daļa ienākumu tiek gūta no produkcijas pārdošanas ārvalstu (Skandināvijas un Vācijas) tirgū. Šogad uzņēmuma neto apgrozījums varētu būt lielāks par agrāko gadu rekordlīmeni. „Cenšamies atrast ko jaunu un uz ASV sūtīsim īpašu krēslu partiju,” nākamo apgūstamo tirgu apraksta A.Skrabulis.

To, ka vietējo iedzīvotāju pirktspēja ir salīdzinoši maza, tāpēc vienīgā iespēja ir kāpināt eksporta apjomus, apstiprina arī SIA Sencis valdes loceklis Mihails Šlujevs. Šobrīd uzņēmuma ražotās mīkstās mēbeles tiek eksportētas uz Igauniju, Somiju un Zviedriju, kas kompensē pašmāju tirgus kritumu.

Trīs lielākie mēbeļu rūpniecības uzņēmumi Latvijā pēc apgrozījuma 2011.gadā: SIA Avoti SWF ar 16,87 milj. latu (+16,3%), SIA Daiļrade koks ar 8,99 milj. latu (+8,97%) un AS Elīza-K ar 5,22 milj. latu (+13%).

 

Avots: „Dienas Bizness” (05.10.2012)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *