Rudens – piemērotākā sezona dabiski atjaunojušos jaunaudžu kopšanai

Lai veiktu jaunaudžu kopšanu dabiski apmežojušajos izcirtumos, pļavās un citās platībās, piemērotākais laiks ir rudens, jo šajā laikā jaunie kociņi ir labāk saskatāmi – it sevišķi, ja tie ir vēl pavisam nelieli. Tomēr praksē dažreiz notiek citādi. Ne visi īpašnieki vai kopēji mazo kociņu kopšanu veic rudenī, visbiežāk tie savus krūmzāģus darbina jau vasaras otrajā pusē, kad, piemēram, eglītes, kuru augstums zālaugu klājienā nepārsniedz pus metru, ir ļoti grūti pamanāmas. Diezgan loģiski, ka veicot kopšanu sliktas redzamības apstākļos rezultāti nevar būt apmierinoši.

Pavisam nesen mežkopis Raimonds Mežaks apciemojis šādu jau trīs gadus vecu mistrotu egļu – bērzu stādījumu. Bērzs ir ātraudzīgs un pa šiem trīs gadiem izspraucies no zālaugu klāja, bet daļa mazo eglīšu augusta mēnesī vēl bija grūti pamanāmas. Apsekojot pāris hektāru lielo stādījumu nācās secināt, ka nopļautas varētu būt līdz 10 procentiem no visām stādītajām eglēm. Protams, tie nebija vienīgie bojājumi. Dažas eglītes bija nosmakušas zālāju klājā, citas – pabojājuši meža zvēri. Apskates laikā bija iespēja redzēt, kādas izskatās iepriekšējos gados appļautās eglītes. Tās vairāk atgādināja kādas dekoratīvo egļu formas nevis nākotnē cērtamu, komerciāli vērtīgu koku. Iespējams, ka īpašnieku uz kopšanu bija steidzinājis iespējamais atbalsts no Eiropas Savienības līdzekļiem par jaunaudžu kopšanu, bet varbūt arī citi iemesli. Rezultātā koku skaits ir mazāks nekā prasīts normatīvajos aktos, līdz ar to būs nepieciešama jaunaudzes papildināšana ar sertificētu stādāmo materiālu.

Skaidrs, ka ne visiem meža īpašniekiem ir liela pieredze mežsaimniecības jautājumos. Tomēr tas nav nekāds grēks. Meža īpašnieks vienmēr pēc padoma var griezties pie sava apgaitas mežziņa, kurš nekad neatteiks padomu pa telefonu, varbūt pat apsekos jaunaudzi dabā. Tāpat ieteicams apmeklēt seminārus. Tomēr konsultēšanās jāveic pirms jaunaudzes kopšanas, nevis tad, kad viss ir jau par vēlu. Šeit der atcerieties, ka koks nav burkāns, kurš aug vienu gadu un pēc tam tiek ievākts. Eglītei jāaug vismaz 20 gadi, lai iegūtu pirmos ienākumus no papīrmalkas. Savukārt, lai kociņš sasniegtu zāģbaļķa parametrus, tam jāaug ne mazāk kā 40 gadus.

 

Raksts: “Kā uzlabot kopšanas kvalitāti” /publ.02.11.2012

Avots:“Meža Avīze” (Novembris, 2012)

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *