Ar egles zāģmateriālu pasūtījumu veikšanu pircēji Centrāleiropā nesteidzas

Centrāleiropā vairums ēvelēto kokmateriālu ražotāju oktobra sākumā vienošanos ar Skandināvijas sadarbības partneriem par egles zāģmateriālu piegādēm pēdējā ceturksnī vēl nebija panākuši. Pēc tirgus dalībnieku sniegtās informācijas, oktobra sākumā interesi par ilgtermiņa līgumu slēgšanu nav izrādījusi neviena no pusēm. Importētāji un ēvelēto izstrādājumu ražotāji šajā laikā tieši otrādi – darīja visu iespējamo, lai samazinātu esošo izejmateriālu un gatavās produkcijas krājumus.

Ņemot vērā viduvējo pircēju aktivitāti Eiropas ēvelēto izstrādājumu tirgū un sīvo konkurenci ar importēto produkciju no Skandināvijas, vietējiem ražotājiem pārdošanas apjomi gada otrajā pusē samazinājušies vairāk nekā bija domāts, tāpēc daudzi ēvelēto kokmateriālu ražotāji trešajā ceturksnī samazināja apstrādes apjomus. Tas, savukārt, nozīmē, ka vajadzība pēc izejmateriāliem samazinājās  un to esošās rezerves ražotāju noliktavās tika tukšotas krietni ilgāk. Tā kā tirgū nekādas pazīmes neliecina, ka pieprasījums pēc ēvelētiem koka izstrādājumiem šā gada pēdējā ceturksnī varētu būtiski pieaugt, ražotāji izvairās palielināt izejmateriālu uzkrājumus. Tajā pašā laikā Skandināvijas skujkoku zāģmateriālu ražotāji pastiprinājuši centienus vairāk kokmateriālus eksportēt uz citiem noieta tirgiem, galvenokārt ārpus Eiropas. Salīdzinoši labākas priedes zāģmateriālu pārdošanas iespējas tiek saskatītas Ziemeļāfrikas un Tuvo Austrumu reģiona valstīs, kādēļ vairākas zāģētavas šogad krietni ātrāk nekā citkārt pārorientējušās no  egles uz priedes zāģmateriālu ražošanu.

Balstoties uz tādiem faktoriem kā zema pirktspēja un nelabvēlīgs valūtas kurss, vairākas Zviedrijas zāģmateriālu ražošanas kompānijas informējušas par plāniem samazināt nodarbināto skaitu un koksnes pārstrādes apjomus. Oktobrī vairums ražotāju vēl spēja nodrošināt pasūtījumu izpildi, taču piegādātāju krājumi strauji samazinās, tāpēc sagaidāms, ka ar novembri pieprasītāko dimensiju zāģmateriālu piedāvājums tirgū varētu samazināties. Šī iemesla dēļ, neskatoties uz nepietiekamo pircēju aktivitāti tradicionāli lielākajos eksporta tirgos, egles zāģmateriālu cenas oktobra pirmajā pusē nepazeminājās. Piemēram, par Somijā ražotiem neēvelētiem zāģmateriāliem Vācijas pircēji vēl joprojām maksā aptuveni 210 – 213 eiro/m3, CIP. Līgumi ar ražotājiem no Zviedrijas centrālās un ziemeļdaļas par šādu pašu sortimentu piegādi oktobrī slēgti par vidēji 205 – 210 eiro/m3, CIP. Pēc tirgus dalībnieku teiktā, sīvāka konkurence kļuvusi ar piegādātājiem no Krievijas ziemeļrietumiem.

 

Raksts:”Many Central European whitewood buyers are reluctant to conclude quarterly contracts”, magazine “EUWID”, publ. 17.10.2012.

Avots:”EUWID Wood products and panels” (Nr.42)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *