Karēlijas reģionā īstenos intensīvās meža apsaimniekošanas stratēģiju

Karēlijas valdība vienojusies ar Krievijas Federālo mežsaimniecības aģentūru par to, ka Karēlijas Republika kļūs par sava veida izmēģinājumu reģionu, kur tiks intensificēta meža resursu apsaimniekošana un izmantošana. Par to 15.novembrī žurnālistiem ziņojis Karēlijas gubernators Aleksandrs Hudilainens, komentējot 14.novembrī Helsinkos notikušā Krievijas un Somijas Meža samita rezultātus.

„Uz šodienu Skandināvijas valstīs koksnes iznākums no meža laukuma vienības ir 4 līdz 6 reizes lielāks nekā Karēlijā, tāpēc, lai šo rādītāju sasniegtu arī Krievijas ziemeļrietumos, Karēlijā tiks realizēta Skandināvijas valstīs izstrādātā meža apsaimniekošanas stratēģija,” skaidro A. Hudilainens. Līdz šim Karēlijā īstenotas tikai kailcirtes. Un tas ir nepareizi. Meža augšanas periodā, kas ilgst 70 līdz 100 gadus, katrā mežaudzē turpmāk tiks veiktas četras starpcirtes. Sākumā tiks veikta kopšanas cirte, pēc tam – nekvalitatīvo koku izstrāde un vēl nedaudz vēlāk – koksnes tirgus prasībām atbilstošu sortimentu izstrāde. Rezultātā palielināsies arī galvenajā cirtē izstrādājamās kvalitatīvās lietkoksnes iznākuma procents.

Komerciālo meža platību īpatsvars Karēlijā šobrīd sastāda tikai 40%, Skandināvijā – 80%. Cerēts, ka ar šī pilotprojekta palīdzību meža apsaimniekošana Karēlijā kļūs racionālāka. Projekta izdošanās gadījumā šī stratēģija tiks ieviesta arī citos Krievijas reģionos.

Tāpat Meža samitā Helsinkos tika diskutēts par Krievijas koksnes eksporta nodevām. Komentējot šo jautājumu, Hudilainens norādīja, ka Karēlijas Republika ir ieinteresēta apaļkoku eksportu samazināt, tā vietā palielinot koksnes produktiem pievienoto vērtību vietējā tirgū. Turklāt Karēlijā ir lietkoksnes sortimentu deficīts – aptuveni 2 miljonu kubikmetru apjomā, kas tiek iepirkti no Arhangeļskas un Vologdas apgabaliem. Taču, tā kā Krievija pievienojusies Pasaules Tirdzniecības organizācijai (PTO), tai jāievēro starpvaldību vienošanās noteikumi. Lai ierobežotu neapstrādātu apaļo kokmateriālu izvešanu ārpus valsts robežām līdz ar koksnes eksporta nodevu samazināšanu, Karēlijas valdība vietējiem mežizstrādātājiem gatavojas izveidot speciālu finanšu atbalsta instrumentu.

 

Raksts:”Карелия станет пилотным регионом по интенсификации лесопользования”, ООО “Мегасофт”, publ. 15.11.2012

Avots:www.lesonline.ru

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *