Atklāta Baltijā lielākā organiskās eļļas tvaika biokoģenerācijas stacija

Liepājā oficiāli sākusi strādāt Baltijas valstīs lielākā ORC biokoģenerācijas stacija, kas ražošanas procesā izmanto atjaunojamu vietējo resursu – šķeldu.

ORC jeb Renkina organiskais cikls nozīmē, ka iekārtā turbīnas griešanai tiek izmantots organiskās eļļas tvaiks. Līdz ar to iekārta darbojas ar ievērojami zemāku temperatūru un darba spiedienu, kā arī ar zemākiem apgriezieniem nekā tvaika turbīna – līdz ar to palielinās tās darba mūžs un būtiski samazinās ilgtermiņa ekspluatācijas izmaksas.

Projekts ir vērsts uz stabilu un ilgtermiņa attīstību ar mērķi samazināt siltumenerģijas tarifu, diversificēt kurināmā veidus un palielināt energoneatkarību, atklāšanā norādīja SIA „Liepājas enerģija” valdes priekšsēdētājs Anatolijs Suškovs.

Jaunā biokoģenerācijas stacija vienlaikus ražos siltumenerģiju (~ 60 tūkst. megavatstundas (MWh) gadā) un elektroenerģiju (~12 tūkst. MWh gadā). Saražoto siltumenerģiju izmanto pilsētas centralizētās siltumapgādes nodrošināšanai, bet elektroenerģija nonāk valsts energosistēmā. Patlaban ar šķeldu saražotās siltumenerģijas īpatsvars ir aptuveni 20% no uzņēmumā saražotās siltumenerģijas.

Šā gada 31. augustā „Liepājas enerģija” parakstīja līgumu ar a/s „UPB” arī par jaunas šķeldas katlumājas būvniecību blakus jau atklātajai stacijai. Tās jauda būs 30 MW. Šis projekts ir daļa no ES Kohēzijas fonda projekta „Siltumavota rekonstrukciju Kaiju ielā 33, Liepājā” un tā kopējās attiecināmās izmaksas ir ap 8,1 milj. latu no kuriem 50% ir ES līdzfinansējums. Jaunais siltuma avots ekspluatācijā jānodod 2013. gada oktobrī.

 

Raksts:”Atklāta Baltijā lielākā organiskās eļļas tvaika biokoģenerācijas stacija”, laikraksts “Dienas Bizness”, publ. 15.11.2012.

Avots:www.db.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *