Zviedrijas zāģmateriālu ražošanas sektorā notiek plaša štatu samazināšana

Lai saglabātu konkurētspēju, pašreizējās ekonomiskās situācijas un sarežģīto tirgus apstākļu dēļ tradicionālajos zāģmateriālu pārdošanas tirgos, arvien vairāk Zviedrijas kompāniju, zemo ienākumu spiestas, izmaksu samazināšanas nolūkā pievērsušās darbaspēka racionalizācijai. Pēc tam, kad mežsaimniecības un kokapstrādes kompānija „Södra AB” septembra beigās paziņoja par nodomu atlaist aptuveni 260 darbiniekus, oktobra pirmo divu nedēļu laikā ar līdzīgiem paziņojumiem klajā nāca arī citas labi zināmas Zviedrijas kompānijas, kas darbojas šajā biznesā. Piemēram, zāģmateriālu ražošanas kompānija „JG Anderssons Söner AB”, kas gadā saražo ap 165 000 kubikmetru skujkoku zāģmateriālu, ziņoja, ka līdz ar pārstrādes apjomu samazināšanu, par 18% tiks samazināts arī darbinieku skaits. Šāds lēmums pieņemts, jo pie pašreizējiem tirgus apstākļiem, raugoties vidēja termiņa perspektīvā, nekādi būtiski uzlabojami nav gaidāmi. Tāpat nekādus jūtamus uzlabojumus zāģmateriālu pārdošanas tirgos neprognozē viena no lielākajām Zviedrijas kokzāģēšanas kompānijām „Vida AB”, kas kopumā nodarbina aptuveni 1100 strādājošos. Tāpēc divās zāģētavās, kur saražotā produkcija tiek eksportēta galvenokārt uz Lielbritāniju, ASV, Holandi un Tuvajiem Austrumiem, nolemts samazināt darba apjomu un triju maiņu vietā pāriet uz darbu divās maiņās, kā rezultātā no darba tika atlaisti 40 strādājošie. Šai kompānijai piederošajās septiņās Zviedrijas zāģētavās kopumā ik gadu tiek saražoti aptuveni 1,3 miljoni kubikmetru dažāda veida konstrukciju zāģmateriālu.

„Rörvik Timber AB” vienā no savām septiņām zāģētavām (Tvärskog sawmill) plāno atlaist 22 darbiniekus. Šīs kompānijas vadība savu lēmumu pamatojusi, norādot, ka vājā skujkoku zāģmateriālu pieprasījuma dēļ kā pašmāju, tā ārvalstu tirgos un līdzšinējo zāģbaļķu iepirkuma izmaksu dēļ bez attiecīgiem mēriem pozitīvus peļņas rādītājus nav iespējams panākt. Samazinot darba apjomu, zāģbaļķu patēriņš šajā zāģētavā samazināsies par aptuveni 150 000 kubikmetru. Ražošanas jauda „Rörvik Timber AB” septiņās kokzāģētavās ir 950 000 kubikmetru gadā, taču 2011.gadā  kopumā tika saražoti tikai 510 000 kubikmetru. 2012.gada pirmo pusgadu kompānija noslēdza ar 850 miljonus kronu (+13%) lielu apgrozījumu un zaudējumiem 74 miljonu kronu (~ 6 milj. Ls) apmērā.

Viena no vadošajām Zviedrijas zāģmateriālu ražošanas kompānijām „Norra Skogsägarna” oktobra pirmajā pusē no darba atlaida 26 administratīvajā sektorā strādājošos, pēc tam, kad gada sākumā tika īstenota štatu samazināšana zāģētavās un no darba atlaisti kopumā 20 strādājošie. Oktobra beigās ar paziņojumu par koksnes pārstrādes apjomu samazināšanu klajā nāca arī kompānija „Setra Group AB”, kas 2012.gada 3.ceturksnī noslēdza ar 881 miljonu kronu (-10%) lielu apgrozījumu un operatīviem zaudējumiem 26 miljonu kronu apmērā. Samazinot darba apjomu Vimmerbijas priedes zāģmateriālu rūpnīcā, no darba tiks atlaisti aptuveni 20 no kopumā 70 strādājošajiem, un turpmāk šajā zāģētavā gadā tiks saražoti tikai 127 000  kubikmetru produkcijas (-21%). Izmaksu samazināšanas un rentabilitātes uzlabošanas pasākumu ietvaros štatu samazināšanu visās biznesa struktūrvienībās gatavojas īstenot arī Somijas kompānija „Stora Enso Oyj”. Tostarp struktūrvienībā „Building and Living” trīs Zviedrijā esošajās kokzāģētavās plānots no darba atlaist līdz 25 nodarbinātos. Uz šo brīdi šajās rūpnīcās nodarbināti vairāk nekā 400 darbinieku un kopējā ražošanas jauda ir aptuveni 1,1 miljons kubikmetru skujkoku zāģmateriālu gadā. Štatu samazināšanas rezultātā „Stora Enso” samazinās ikgadējās izmaksas par 1 miljonu eiro.

Saskaņā ar Zviedrijas Kokrūpniecības federācijas (Skogsindustrierna) sniegto informāciju, kopš šā gada sākuma Zviedrijas zāģmateriālu ražošanas sektorā nodarbināto skaits samazināts jau par aptuveni 570. Sagaidāms, ka līdz gada beigām šajā sektorā strādājošo skaits tiks samazināts vēl vairāk.

 

Raksts:”Increasing job cuts in Swedish wood industry”, magazine “EUWID”, pub. 17.10.2012

Avots: “EUWID Wood Products and Panels” (Nr.42)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *