Apsver iespēju Latgalē būvēt divas vairākus miljonus eiro vērtas plātņu rūpnīcas

Vairāki potenciālie investori šobrīd apsverot iespēju Latgalē, investējot daudzus miljonus eiro, uzbūvēt plātņu – MDF vai OSB rūpnīcu. Par to liecina laikraksta “Dienas Bizness” rīcībā esošā neoficiālā informācija. Viens no potenciālajiem investoriem it kā esot noskatījis iespējamās ražotnes vietu netālu no Rēzeknes, otra projekta atrašanās vieta tiek minēta netālu no Jēkabpils. Abu iespējamo projektu vērtība tiek lēsta ap 150 milj. eiro, patēriņš – ap 0,5 milj. m3 apaļkoksnes gadā, bet gatavās produkcijas daudzums – ap 0,3 milj. m3. Sagaidāms, ka svarīga loma šāda projekta īstenošanā varētu būt tieši iespējamajam valsts atbalstam un tā nosacījumiem.

Par iespējamās MDF rūpnīcas interesentu tiek neoficiāli minēts Beļģijas koncerns Spanogroup. Jau ziņots, ka 2006.gadā šis koncerns plātņu rūpnīcas izveidē bija gatavs ieguldīt līdz 250 miljonus eiro, taču, valstij nespējot piedāvāt nepieciešamo atbalstu 34% apmērā no projekta izmaksām, iecere palikusi idejas līmenī. Kopš tā brīža situācija Latvijā gan ir mainījusies – SIA Bolderaja Ltd īpašnieks Kronospan Group, investējot vairāk nekā 200 miljonus eiro, uzbūvējis jaunu OSB plātņu ražotni, kā arī modernizējis kokskaidu plātņu ražotni. Savukārt par Jēkabpils novadā iecerētā projekta iniciatoru tiek minēts viens no lielākajiem apaļkoksnes tirdzniecības uzņēmumiem – SIA Pata AB. Iespējams, ka tieši ražošanai svarīgo izejvielu – apaļkoksnes – sagādes priekšrocību dēļ SIA Pata AB iecerētās OSB plātņu rūpnīcas projekts pat varot būt daudz tuvāk realizācijai nekā situācijā, ja nav stabila apaļkoksnes sagādnieka.

Latvijā joprojām ir apaļkoksnes resursi, kas netiek tālāk pārstrādāti. Tieši tādēļ mežsaimnieki cer, ka vismaz viens no šiem abiem potenciālajiem investīciju projektiem tiks īstenots, jo tas radītu papildus pieprasījumu pēc patēriņa svārstīgajai papīrmalkai, kur joprojām svarīga loma pieder Skandināvijā bāzētajām celulozes rūpnīcām, neskatoties uz to, ka pēdējo gadu laikā būtisku pretsvaru radījusi SIA Bolderaja Ltd, ik gadu patērējot aptuveni 1 milj. m3. Sākotnēji darbs būtu būvniekiem, vēlāk nāktu papildus ienākumi no eksporta (ap 50 milj. Ls), kā arī tiktu radītas jaunas darba vietas (ap 40 – 70) un pieaugtu nodokļi valsts budžetā. Rezultātā pieaugs augstākas pievienotās vērtības koksnes izstrādājumu īpatsvars eksportā un meža nozares kopējais devums Latvijas eksporta ienākumos.

 

Raksts:”Latgale var iegūt 150 miljonu vērtu rūpnīcu”, laikraksts “Dienas Bizness”, publ. 20.11.2012.

Avots: www.db.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *